YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu ailesini hiç böyle görmediniz
Başbakan Davutoğlu, eşi ve kızıyla Gazi Kupası Oryantiring Özel Yarışı'na katıldı.
Davutoğlu ailesini hiç böyle görmediniz
12 Nisan 2015 / 17:52 Güncelleme: 12 Nisan 2015 / 17:53

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Gazi Kupası Oryantiring Özel Yarışları"na katıldı.

Türkiye Oryantiring Federasyonunca düzenlenen "Gazi Kupası Oryantiring Özel Yarışları", Gazi Üniversitesi Beşevler Yerleşkesinde gerçekleştirildi.

foto-166.jpg

Müsabakalarda Başbakan Davutoğlu'nun yanı sıra, eşi Sare Davutoğlu, kızı Hacer Bike Davutoğlu ile  Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç da yarıştı.

Yarış sonrası dereceye giren küçük yaş kategorisindeki sporculara madalyaları, Davutoğlu çifti ile Bakan Kılıç ve Gazi Üniversitesi Rektörü Süleyman Büyükberber tarafından verildi.

Başbakan Davutoğlu, eşi Sare Davutoğlu ile Bakan Kılıç'a, Türkiye Oryantiring Federasyonunca hazırlanan sporcu lisansları, Federasyon Başkanı Tekin Çolakoğlu tarafından takdim edildi.

Yarışmaya toplam 425 sporcu, 10-12-14-16-18-20-21- 35 ve üstü yaş ile yeni başlayanlar kategorilerinde katıldı.

Oryantring nasıl yapılır?

Oryantiring, her türlü arazi, iklim şartlarında harita ve pusula yardımıyla bir noktadan başka bir noktaya ulaşabilmek için sporcunun fiziki gücünü, taktik ve tekniğini geliştiren bir spor. Ani ve doğru karar verebilme yeteneğini de olgunlaştıran bu doğa sporu, bireysel veya takım olarak genellikle ormanlık alanda yapılmakla birlikte park ve yeni başlayan sporcular için açık alan ve spor salonlarında gerçekleştirilebiliyor.

Oryantiring sporu, koşarak -yürüyerek, bisikletle, kayakla ve engelli dallarında yapılabiliyor.

Bu spor için öncelikli olarak katılımcılarda haritası çizilmiş bir bölge olması gerekiyor. Haritalar uluslararası standartlarda çiziliyor. Şu anda Türkiye'nin değişik bölgelerinde haritası çizilmiş ve halen çizimi devam eden birçok bölge bulunuyor. Çizilen bu haritalar tamamen özel çizim programları kullanılarak ve harita çizicinin bölgeyi karış karış dolaşıp her türlü detayı yerinde görerek nakış işler gibi özel bir titizlikle çalışması sonucu hazırlanıyor. A-4 kağıdı büyüklüğündeki bir haritanın çizimi yaklaşık 2-3 ay sürüyor.

Aile sporu olma özelliği taşıyan oryantiring, çevreci özelliğiyle de dikkat çekiyor. Yetenek olarak önemli bir sivil ve askeri spor dalı olan bu branş, insanların, yaş, cinsiyet, etnik köken ve sosyal statüden bağımsız olarak tanışmalarını, iletişim kurmalarını ve beraberce eğlenmelerini sağlıyor.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler