YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu açıkladı: İçime sindiremiyorum
Başbakan Ahmet Davutoğlu TRT Haber canlı yayınında önemli açıklamalarda bulundu. Davutoğlu Anayasayla ilgili bir soruya; ''Hayır oyu verdiğim 12 Eylül Anayasası'nı içime sindiremiyorum'' şeklinde cevap verdi.
Davutoğlu açıkladı: İçime sindiremiyorum
10 Kasım 2015 / 14:23 Güncelleme: 10 Kasım 2015 / 14:30

Başbakan Davutoğlu TRT Haber'de Gazeteci Nasuhi Güngör'ün gündeme dair sorularını yanıtladı.
Davutoğlu Başkanlık sistemi, yeni Anayasa, Suriye meselesi, terör sorunu, G20 Zirvesi ve 1 Kasım Genel seçim sonuçlarıyla ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu.

Davutoğlu Anayasayla ilgili bir soruya ise; ''Hayır oyu verdiğim 12 Eylül Anayasası'nı içime sindiremiyorum'' dedi.

 Davutoğlu şöyle konuştu:

1 Kasım akşamı rahattım çünkü görevimi yapmıştım. Bize destek veren milletimize bir kez daha şükran borçluyum. Yanlış bir adım atmış olsaydık 1 Kasım'da başarıyı elde edemezdik. 

"BİZ SEÇİMİ 7 HAZİRAN'DA KAZANDIK"

Biz aslında 1 Kasım seçimini 7 Haziran akşamı kazandık. Genel olarak 13 yıllık iktidarın ardından 7 Haziran'dan zafer konuşması yapmak kolaydır dedim. Esas konuşmam 7 Haziran akşamı yapmış olduğum konuşmamdı. Milletimize dönüp mesajınızı aldık dedim.

"BİZ NEREDE HATA YAPTIK DİYE DÜŞÜNSÜNLER"

Korku siyasetini egemen kılmak isteyenler DAEŞ ve PKK gibi terör örgütünü kullananlardır. Korku siyasetini egemen kılmak isteyenlerle mücadele ettiğimiz için Doğu ve Güneydoğu'da oylarımız arttı. Son derece açık ve net bir zafer kazandık. Kimse bu zaferin üstünü örtmeye kalkmasın. Muhalefet partilerine tavsiyem 'biz nerede hata yaptk' diye düşünsünler.

"SEÇİMLER ÜZERİNDEN KİMSE SPEKÜLASYON YAPMAYA KALKMASIN"

Seçimleri izlmeye gelen hiçbir gözlemcinin raporunda seçimlerin adil olmadığına dair bilgi yok. Türkiye'de seçimlerin adil olmadığına dair tek bir ölçü gösteremezler. Türkiye'de seçimlerin üzerinden kimse spekülasyon yapmaya kalkmasın.

"HAYIR OYU VERDİĞİM 12 EYLÜL ANAYASASI'NI İÇİME SİNDİREMİYORUM"

Orta ve uzun vadede yapısal reform süreci başlatacağız. İlan ettiğimiz tüm projelerin takvimlendirilmesini yapacağız. Hükümet kurulmasından kısa bir süre sonra hükümet programını açıklayacağız.  Yargı bir reform sürecinden geçmek zorunda.  Kimse kendi geleceği ile ilgili kaygı duymamalı. Hayır oyu verdiğim 12 Eylül Anayasası'nı içime sindiremiyorum.

MUHALEFET LİDERLERİNE ÇAĞRI 

Hükümeti kurduktan sonra Yeni Anayasa da dahil bütün konuları görüşmek üzere muhalefet liderleriyle görüşmek istiyorum.  Hiç kimsenin siyaset kurumunun alanına girmesine izin vermeyeceğiz. Yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı ounusunda hepimizin aynı hassasiyeti göstermesi lazım.

BAŞKANLIK SİSTEMİ AÇIKLAMASI

Birinci gündem maddesi yeni ayasa değil, önce gerililimin düşürülmesi herşeyin sukunetle tartışılır hale gelmesi gerekiyor.Yüzde 49,5 oy almamızın nedeni çözmemiz ve reform sürecini başlatmamızdır.  Parlamenter sistemin tam olarak işlediği söylenemez.

KANAATİMİZ İYİ TANIMLANMI BİR BAŞKANLIK SİSTEMİ

Başkanlık sistemi Cumhurbaşkanımızın yetkileri açısından tartışılmalı. Bizim kanaatimiz iyi tanımlanmış bir Başkanlık sistemi. Cumhurbaşkanı ve Başbakan arasında problem çıkarmaya ayarlı bir yapı var şu anda sistem benim ve cumhurbaşkanımızın yapısı nedeniyle yürüyor. Terörle mücadele sonuç alınıncaya kadar kararlı bir şekilde devam edecek.

"YPG BİZİM İÇİN PKK UZANTISIDIR"

Terör ve şiddet üzerinden siyaset yapma dönemi bitti. Türkiye'yi tehdit eden hangi terör örgütü olursa olsun hepsine aynı muameleyi gösteririz. Türkiye'yi kim tehdit ediyorsa bizim için hısımdır. YPG bizim için PKK'nın uzantısıdır. Biz verilen silahların kimin eline geçeceği konusunda teminatı görmek isteriz. PKK ile ilişkili gruplara yardım edilmesine müsamaha göstermeyiz. 

 // Rasim DUMAN
12 Eylul Darbecileri'nin Orhan ALDİKACTİ'ya yazdirdiklari anayasa, "silahlarin golgesinde" yapilan referandumda % 92 "evet" ile kabul edilmisti. Bendeniz de elhamdulillah, geriye kalan % 8'in icindeydim. "Hayir" oylari mavi renkliydi ve icine konulan seffaf zarflarin icinde "kabak gibi" belli oluyordu. O zaman Ankara/Eryaman'da ikamet ediyordum. Aralarinda Eryaman muhtari Recep TARMAN'in da bulundugu bir grubun "komutan hayir oyu kulland...
10 Kasım 2015 15:52
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler