YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu, ABD'ye gidiyor
Davutoğlu, ABD'ye gidiyor
10 Haziran 2014 19:18
Davutoğlu, New York'ta yapılacak "BM Terörizmle Mücadele Küresel Stratejisi" Dördüncü Gözden Geçirme Toplantısı'na katılacak.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 12-13 Haziran'da New York'ta yapılacak "BM Terörizmle Mücadele Küresel Stratejisi" Dördüncü Gözden Geçirme Toplantısı'na katılmak üzere bu akşam Sırbistan'dan ABD'ye gidecek.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, terörizmle mücadelede uluslararası işbirliği için önemli bir yol haritası niteliğindeki BM Terörizmle Mücadele Küresel Stratejisi'nin uygulamasının iki yılda bir gözden geçirildiği hatırlatıldı. Açıklamada, bu çerçevede 12-13 Haziran'da New York'ta gerçekleştirilecek dördüncü gözden geçirme toplantısında kabul edilecek BM Genel Kurul kararının müzakerelerine Türkiye adına BM nezdindeki daimi temsilcinin başkanlık ettiği belirtildi.

BM Terörizmle Mücadele Küresel Stratejisi'nin gözden geçirme toplantısı çerçevesinde ayrıca yarın BM Genel Kurulu Başkanı John W. Ashe'in başkanlığında, BM Genel Sekreteri'nin de katılımıyla "Terörizmin Yayılmasına İmkan Sağlayan Şartlara İlişkin İnteraktif Diyalog" başlıklı üst düzeyli bir toplantı düzenleneceği vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Sayın Bakanımız söz konusu üst düzeyli toplantının açılışı ile 12 Haziran günü başlayacak olan BM Terörizmle Mücadele Küresel Stratejisinin dördüncü gözden geçirme toplantısının açılış bölümünde birer konuşma yapacaktır. Sayın Bakanımız, ayrıca uluslararası ve çeşitli bölgesel gelişmeleri ele almak üzere BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'la bir araya gelecektir. Sayın Bakanımızın New York'ta bulunduğu süre boyunca çeşitli ülke gruplarıyla ülkemizin 2015-2016 dönemi Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi adaylığına yönelik temaslarda bulunması da öngörülmektedir."

 

AA

Etiketler: , ,
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler