YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu 24 saatliğine Başbakan olacak
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Erdoğan'ın yemin ederek görevi devralması nedeniyle, Erdoğan'a vekalet edecek ve bu durumda kongreden önce Başbakanlık koltuğuna oturmuş olacak.
Davutoğlu 24 saatliğine Başbakan olacak
25 Ağustos 2014 / 00:49 Güncelleme: 25 Ağustos 2014 / 00:51

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, AK Parti kongresi yapılmadan Başbakanlık koltuğuna oturacak.

Erdoğan sonrası 24 saatliğine de olsa Başbakanlık koltuğuna oturacak isim belli oldu. AK Parti'nin geçtiğimiz hafta yapılan MYK toplantısında alınan karara göre bu kez başbakanlığa, başbakan yardımcılarının yerine Dışişleri Bakanı ve AK Parti Genel Başkan adayı Ahmet Davutoğlu'nun vekalet etmesine karar verildi.

Zorunluluk yok, örneği var

Bu arada Erdoğan'ın yemin etmesiyle birlikte milletvekilliğiyle birlikte başbakanlığı da resmen sona erecek. Ankara kulislerinde takvim belirlenmesinin ardından taammüller gereği Erdoğan'ın yerine başbakan yardımcılarından birinin vekalet edeceği belirtiliyordu. Bu iddialara AK Parti'den de cevap geçikmedi.

Buna göre yasal olarak böyle bir zorunluluk yok! Bu nedenle Genel Başkanlık ve Başbakanlık görevini üstlenecek Davutoğlu’nun, Dışışleri Bakanı sıfatıyla Başbakanlığa vekalet etmesi kararlaştırıldı. Bu durumda 28 Ağustos’ta Abdullah Gül’den görevi devralacak olan Erdoğan, hem başbakanlık vekaletini, hem de yeni hükümeti kurma görevini Davutoğlu’na verecek.

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler