YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davos'ta Türkiye'yi kimler temsil edecek?
Davos'ta Türkiye'yi kimler temsil edecek?
22 Ocak 2014 00:06
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Nihat Zeybekçi, Ahmet Davutoğlu, Ali Babacan, Ayşenur İslam ve Erdem Başçı Davos'a gitti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş,Dünya Ekonomik Forumu'na katılmak üzere İsviçre'nin Davos kasabasına gitti.

Topbaş, Davos'a geçmek üzere Zürih'e hareketinden önce Atatürk Havalimanı'nda AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Aldığı davet üzerine Davos'a gittiğini belirten Topbaş, Davos'ta Uluslararası İş Konseyi ÖzelOturumu'na katılacağını, Dünya EkonomikForumu'nda devlet ve hükümet yetkililerinin yanı sırauluslararası iş çevreleri ile temaslarda bulunacağını bildirdi.

Dünyada ülkelerin değil, şehirlerin yarıştığı bir süreçten geçildiğini belirten Topbaş, İstanbul'un, Türkiye ekonomisinin lokomotifi ve bu yüzden ilgi odağı konumunda olduğunu vurguladı.

Küresel ölçekteki yatırımcılar açısından İstanbul'un gelecek vaat eden bir merkez olarak dikkati çektiğini dile getiren Topbaş, "Dünyada yükselmekte olan 'Yeni Ekonomi' olgusunuhissediyoruz ve tüm yatırımlarımızı bu gerçeğe göre planlıyoruz. Biliyoruz ki bu yaklaşım İstanbul'u belli başlı sektörlerin nabız atışlarının yoğunlaştığı küresel ekonominin yeni odakşehirlerinden biri haline getirecek. İstanbul Büyükşehir Belediye başkanı olarak Davos'taki temaslarımız sırasında Türkiye'nin tezlerini muhataplarımıza etkili şekilde iletmeyihedeflemekle birlikte özellikle iş çevreleri nezdindeki 'İstanbul algısını' gözlemlemeyi de önemsiyoruz" diye konuştu.

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı (UCLG) Dünya Başkanı olarak, dünyaçapında yerel yönetimlerin sesini küresel platformlarda duyurmak gibi bir misyonu bulunduğunu dile getiren Topbaş, "Ayrıca BM Genel Sekreteri Ban-Ki-Moon'un danışmakurulu niteliğindeki 2015 sonrası Kalkınma Gündemi Üst Düzey Panelisti sıfatıyla BM nezdinde sürdürdüğü küresel vizyon içerikli çalışmaları etkili platformlarda seslendirme adına da bu ziyaretimizin verimli geçeceğini düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş yarın akşam saatlerinde İstanbul'a dönecek.

İşte katılacak olan o heyet

Davos'ta Çarşamba günü başlayacak Dünya Ekonomik Forumu'na Türkiye'den Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun da bulunduğu bir heyet katılacak.

Bu hafta piyasaların gözü 22-25 Ocak tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Dünya Ekonomik Forumu Davos toplantılarında olacak. "Dünyayı Yeniden Şekillendirmek: Toplum, Siyaset ve İş Dünyası İçin Sonuçlar" temalı toplantılara Türkiye'den katılacak heyette Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam ve Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı da bulunuyor. Davos'a Ankara'dan giden heyetteki bir değer isim ise ekonomi bakanı Nihat Zeybekci. Zeybekci'nin 24-25 Ocak'ta düzenlenecek olan ekonomi bakanları gayriresmi toplantısına katılacağı belirtildi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler