YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davanın arkasında ne var?
Kapalı mekanlarda sigara içilmesini yasaklayan kanun hakkında Danıştay'ın aldığı karar tartışmalara neden oldu.
Davanın arkasında ne var?
23 Haziran 2010 / 07:34 Güncelleme: 23 Haziran 2010 / 07:36

İzmir Kahveciler Odası tarafından açılan davanın arkasında sigara firmalarının bulunduğu iddia ediliyor.

Sigara yasağı ile ilgili kanun iptali için Danıştay tarafından Anayasa Mahkemesi'ne dava açılması dikkat çekti. Sigara yasağının mimarı Meclis Sağlık Komisyonu Başkanı Cevdet Erdöl, “Danıştay’ın dilekçesindeki gerekçeler yanlış. Kahvehanelerdeki sigara kültürünün 500 yıllık olduğunu söylüyor. Ama sigara bize 100 yıl önce geldi. Sigara yasağı ile kahvehane sayısının azaldığı doğru değil. Resmi verilere göre kahvehane sayısı yüzde 5 arttı" diye konuştu.

CHP BİLE DAVA AÇMADI

AK Parti’li Erdöl, “Kanunu Meclis’ten iktidar ve muhalefetin işbirliği ile geçirdik. CHP bile Anayasa Mahkemesi’ne dava açmadı. Ancak davayı Danıştay üzerinden açtırdılar. Bu yasağın iptal edilmesinden kimlerin fayda sağlayacağına iyi bakılması gerekir" dedi. Erdöl’ün bu sözleri ile yasağa karşı olan sigara firmalarını kastettiği belirtiliyor.

VEKİLLERİ KULLANDILAR

Sağlık Komisyonu Başkanı Cevdet Erdöl, sigara yasağı ile ilgili yasanın çıktığı dönemde CHP milletvekilleri tarafından TBMM Başkanlığı’na kanun teklifi verildiğini hatırlatarak, “Bu yasa teklifleri ile sigara yasağının kapsamı daraltılıyordu. Grup Başkanvekili olan Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştüm. Bu yasa teklifleri CHP grubunun mu yoksa milletvekillerinin şahsi teklifi mi diye sordum. Kılıçdaroğlu milletvekillerinin şahsi teklifi olduklarını belirterek teklifleri desteklemediklerini söyledi" diye konuştu. (Bugün)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler