YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davada Perinçek gerginliği
1. Ergenekon davasının 117. duruşmasında Doğu Perinçek, tutuklulara, "aklınızı başınıza alın yoksa buradan çıkamazsınız" diye bağırıdı
Davada Perinçek gerginliği
21 Ekim 2009 / 07:15 Güncelleme: 21 Ekim 2009 / 07:22

Birinci ''Ergenekon'' davasının avukatlarından Vural Ergül, ikinci ''Ergenekon'' davasında tutuklu sanık Tuncay Özkan'ın bilgisayar ekranında yer alan ''Asrın davası, Ergenekon avukatına soruşturma, savcılara hakaret etmişti'' yazılı bir televizyon kanalına ait dondurulmuş görüntüyü kendisinin koyduğunu söyledi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, tutuklu sanık Alparslan Arslan'ın çapraz sorgusuna ara verilmesinin ardından sanık ve avukatların talepleri alındı.

Duruşmada söz alan tutuklu sanık Sevgi Erenerol'un avukatı Vural Ergül, tahliye talebinde bulundu.

Mahkeme Heyeti Başkanı Köksal Şengün de ikinci ''Ergenekon'' davasının duruşmasında bazı sanıkların avukatların bulunduğu alandaki bilgisayarda yer alan bir görüntü nedeniyle şikayet konusu yapıldığını belirterek, Ergül'ün bu konuya açıklık getirmesini istedi.

Avukat Ergül de bu görüntünün kendi kullandığı bilgisayarda yer aldığını ifade ederek, duruşmalara geldiğinde 10-12 saat bilgisayar başında olduğunu, bilgisayara bazen Fethullah Gülen'in, bazen de savcı Zekeriya Öz'ün, bazen de kendi fotoğraflarını koyduğunu söyledi.

Duruşmaların ardından bu fotoğrafları sildiğini, ancak kendisinin fotoğrafının da yer aldığı söz konusu görüntüyü silmeyi unuttuğunu anlatan Ergül, görüntünün sadece kendi kullandığı bilgisayarda olduğunu kaydetti.

İkinci ''Ergenekon'' davasının 8. duruşmasında söz alan tutuklu sanıkTuncay Özkan, avukatların bulunduğu bölümdeki bilgisayar ekranında ''Asrın davası, Ergenekon avukatına soruşturma, savcılara hakaret etmişti'' yazılı bir televizyon kanalına ait dondurulmış görüntünün yer aldığını belirterek, bu görüntünün ekrana kim tarafından konulduğunun tespit edilmesini istemişti.

Duruşmaya gözlemci olarak katılan CHP milletvekillerinin de konuya ilişkin düzenlediği tutanakta, bilgisayar ekranına duvar kağıdı yapılan bu görüntünün 5 Ekim tarihinde yüklendiğinin tespit edildiği yer almıştı.

Cumhuriyet savcısı Mehmet Ali Pekgüzel de bilgisayardaki görüntünün ekrana ne zaman, ne şekilde ve kim tarafından yüklendiğinin tespiti için teknik inceleme yapılmasını istemişti.

''KİMSEDEN TALİMAT ALMADIK''
         
Duruşmada taleplerin alınmasının ardından savcı Mehmet Ali Pekgüzel, görüşünü açıkladı.

Pekgüzel, tutuklu sanık İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in duruşmada ''AB ve ABD'nin İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne talimat verdiğini, Ergenekon soruşturmasının uluslararası bir komplo olduğunu'' söylediğini belirterek, ''Cumhuriyet savcıları olarak kimseden talimat almadık. Talimat almadığımız gibi iftira ve tehdit olaylarıyla da karşılaşıyoruz'' dedi.

Pekgüzel, savcılık makamının AB'nin bu davaya yönelik açıklamalarından etkilenmediğini ifade etti.

Pekgüzel, eski MİT görevlisi Mehmet Eymür'ün davaya müdahil olmak için dilekçe gönderdiğini belirterek, bu talebin de kabul edilmemesini istedi.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan'ın bir öğrencisiyle birlikte doktora tez çalışması için duruşmaları izleme talebinde bulunduğunu belirten Pekgüzel, duruşmaların aleni olması nedeniyle talebin kabul edilmesini istedi.

Pekgüzel, tutuklu sanık Alparslan Arslan'ın çapraz sorgusunda söylediği, ancak iddianamede yer almayan suçlarla ilgili olarak ve Atatürk hakkındaki beyanlarından dolayı ilgili Cumhuriyet savcılıklarına suç duyurusunda bulunulmasını istedi.

Avukat Servet Bora'nın, 8 Ekim 2009 tarihindeki duruşmada, ''Başkan Köksal Şengün'ün heyetin diğer üyelerine karşı devamlı muhalif olduğunu'', ancak alınan kararlarda görüş birliğinde olunduğu görüntüsü verme çabasında bulunduğunu'' ve ''muhalefet şerhi koyamadığını'' söylediğini belirten Pekgüzel, avukat Bora hakkında suç duyurusunda bulunulmasını istedi.

Pekgüzel, Bora'nın bu yöndeki sözleriyle başkanlık makamına hakaret ettiğini ifade etti.

Pekgüzel'in konuşmasının ardından söz alan tutuklu sanık Doğu Perinçek, ''savcının görüşünü açıklarken mahkeme başkanı ve üyelerini resmen tehdit ettiğini, bunu anlamamak için ahmak olmak gerektiğini ve bunun bir suç olduğunu'' öne sürdü.

Perinçek, savcıların duruşmada mahkemeyi tehdit etmesinin kendilerini yaraladığını ifade ederek, savcıların bu şekilde suç işlediklerini öne sürdü. Perinçek, savcılar hakkında suç duyurusunda bulunulmasını istedi.

Mahkeme heyeti duruşmaya talepleri değerlendirmek için ara verdi.

Heyet duruşma salonundan çıkmaya hazırlanırken savcılara hitaben konuşan Perinçek, ''Küstahça tehdit ediyorlar'' diye bağırdı.

Bu sırada tutuklu sanıklardan Hayrettin Ertekin'in ''sakin olun'' demesi üzerine Perinçek, ''Sizin için yapıyorum. Aklınızı başınıza alın. Buradan çıkamazsınız'' dedi.

Ardından tutuklu sanık Veli Küçük de Ertekin'e yönelik bazı sözler söyledi. İzleyiciler arasında bulunan  ve Ertekin'in kardeşi olduğu öğrenilen bir kişi ''küfür etmeyin'' dedi.

Küçük de bu kişiye küfürlü bir şekilde ''Herşey senin başının altından çıkıyor'' diye bağırdı

Verilen aranın ardından Başkan Köksal Şengün, taleplerin 23 Ekim tarihinde yapılacak olan duruşmada karara bağlanacağını belirterek, duruşmanın 22 Ekim Perşembe gününe ertelendiğini açıkladı.

Başkan Şengün, perşembe günü yapılacak oturumda Danıştay sanıkları Erhan Timuroğlu ve Tekin Irşi için barodan atanan avukat Burhanettin Aktürk'ün hazır bulunmasına, sanıklar İsmail Sağır ve Salih Kurter için de İstanbul Barosu'ndan avukat atanmasına karar verdiklerini kaydetti.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler