YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Darbeyi televizyondan öğrendiler gözyaşlarını tutamadılar
15 Temmuz'da FETÖ tarafından gerçekleştirilen darbe girişimi sırasında İstanbul Valiliği çevresine gelen askerlerin, darbeyi televizyondaki görüntülerden öğrenmelerinin ardından yaşadıkları güvenlik kameralarına yansıdı.
Darbeyi televizyondan öğrendiler gözyaşlarını tutamadılar
23 Temmuz 2016 / 22:29 Güncelleme: 23 Temmuz 2016 / 22:31

15 Temmuz darbe girişimini gerçekleştirildiği gece, askerlerin İstanbul Valiliği çevresindeki halleri güvenlik kamerasına yansıdı. 

Görüntülerde bir kafeye gelen askerler, neler olup bittiğini orada izledikleri televizyondan öğreniyorlar. 

Askerlerin televizyondan izledikleri karşısında hayrete düşmesi, sonrasında ise kendilerine gelmek için su içtikleri görülüyor.

Askerlerin o anına tanık olan ve güvenlik kamerası görüntülerinin çekildiği işyerinin işletmeci Sadık Aksoy, o anları anlatarak, “ Bir baktık saat 11’de askerlerin gelmesiyle haberler darbe girişimi olduğunu söyledi. Askerler geldi buralara yayıldı.

Bazı askerler valiliğe geçti. Saat 23 sıralarında da askerler ile iletişim kurmaya başladık biz. Dedim hayırdır neden geldiniz, ‘ Ağabey haberimiz yok bizi göreve diye buraya getirdiler’ dedi. 

Dedim ki televizyonda darbe yaptığınız görülüyor. Biz mi darbe yapıyoruz’ dediler.  Hepsi er askerdi. Dediler ki , ‘Biz ne yapıyoruz, darbe mi yapıyoruz’ oturup ağlamaya başladılar. 

Biraz zaman geçtikten sonra sayın Cumhurbaşkanımızın o görüntüsünü gördük. ‘Halk sokaklara dağılsın’ diye. Tabii o saatten sonra bizi tutabilene aşk olsun biz de aldık bayrağımızı sokağa çıkmaya karar verdik” dedi.

“Astsubay silah doğrulttu”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısına uyup sokağa çıktıktan sonra askerlerin kendisine silah doğrulttuğunu anlatan Aksoy, “Tam bayrağı alıp çıktıktan sonra astsubayın birisi silah doğrulttu. 

‘Girin içeri’ dedi. Bende doğrulttuktan sonra ben de ona benim kaybedecek bir vatanım bir de canım var oldu. 

Al dedim canımı, ama ben bu vatanı size bırakmam ne ben bırakırım ne de başka bir Türk milleti size bırakır dedim. Daha sonra ikna oldu beni ileri tarafa aldılar” diye konuştu.

ASKERLERİN ŞAŞKINLIĞI KAMERADA

Askerlerin kafe önüne gelip televizyondan olayı öğrenme anı güvenlik kamerasına yansıdı. Olay anında bir askerin televizyona gözünü kırpmadan bakışı ve arkadaşlarına uyarışı yansıyor. 

Bir süre sonra şaşkın bakışlar ile kendisine verilen suyu içen askerler işletmeci ile konuşuyor. Askerlerin daha sonrasında ise su içip yerde ağladıkları görülüyor.

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler