YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Darbeye destek vermeyecek, ikna edilsin'
Balyoz Planı davasının gerekçeli kararında, Orgeneral Necdet Özel ile ilgili çarpıcı ifadeler yer aldı.
'Darbeye destek vermeyecek, ikna edilsin'
07 Ocak 2013 / 14:40 Güncelleme: 07 Ocak 2013 / 15:15

''Balyoz Planı'' davasının gerekçeli kararında, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ile ilgili, ''Sanık Doğan Temel'in suç tarihinde Harp Akademiler Komutanı Yardımcısı olup darbe harekatına destek vermediği anlaşılan Necdet Özel'i ikna ile görevlendirildiği'' ifadesi yer alıyor.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından hazırlanan gerekçeli kararın sanık Doğan Temel'in hukuki durumunun değerlendirilmesi bölümünde, sanığın suç tarihinde Harp Akademileri Komutan Yardımcısı olduğu ve kendisine ''Balyoz Güvenlik Harekat Planı'' kapsamında görev verildiği ifade ediliyor.

Sanık Doğan Temel'in adının geçtiği ''Gen Etüd'' isimli belgede, Kara Kuvvetleri komutanlığı bünyesinde genaral rütbesinde çalışan 212 personelin isimlerinin yer aldığı bir tablo bulunduğu belirtildi. Tabloda ''düşünce'' ve ''Ordu Komutanı'' başlıkları altında bazı değerlendirmelerin yapıldığı vurgulanan kararda, sanığın isminin karşısındaki ''düşünce'' hanesinde '''' ibaresinin yer aldığı, aynı listede Necdet Özel'in de isminin görüldüğü, Özel hakkında ise ''ikna edilmeli, Doğan Paşa yakın takip'' şeklindeki bir değerlendirme notunun bulunduğu belirtiliyor

Necdet Özel'in o tarihte tümgeneral rütbesinde Kara Harp Akademisi Komutanı olduğu, ''Gen Etüd'' belgesinde isminin karşısında darbe harekatına destek vermeyecek anlamına gelen ''-'' işaretinin bulunduğu ifade edilen kararda, ''Sanık Doğan Temel'in suç tarihinde Harp Akademiler Komutanı Yardımcısı olup darbe harekatına destek vermediği anlaşılan Necdet Özel'i ikna ile görevlendirildiği'' ifadesi yer alıyor.

Kararda, sanık Temel Doğan'ın kendisine tevdi edilen bu görevi kabul ettiği ve ''Balyoz Harekat Planı'' kapsamında görev aldığı kaydedildi. 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler