YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Darbenin zararını darbeciler ödeyecek
Darbenin zararını darbeciler ödeyecek
22 Temmuz 2016 07:12
Devlet, darbe girişimi sırasında oluşan zararı darbecilere ödetecek. Şehit aileleri ve gaziler de darbecilerden tazminat alacak.

Darbeci FETÖ’nün yok edilebilmesi için OHAL kararıyla birlikte demokrasiden taviz vermeden önlemler alınacak.

VATANDAŞIN GÖNLÜNDEN GEÇEN: ZARARI DARBECİLER ÖDESİN

Önlemler arasında, vatandaşlardan en yoğun şekilde gelen taleplerden birisi olan "devlete ve millete verilen zarar darbecilerden tahsil edilsin" talebiydi.

Bu doğrultuda, darbecilerin mallarına önce tedbir konulacak, ardından suçu sabit olanlara tazminat davası açılacak. Devletin ve milletin zararı darbecilere ödetilecek.

İŞTE O 15 ÖNLEM

FETÖ'cü çetenin darbe girişiminden sonra toplanan MGK ve Bakanlar Kurulu'nda FETÖ'nün devletten kökünün kazınması için alınacak önlemler ve çıkartılacak kanun hükmünde kararnameler masaya yatırıldı.

OHAL kararının alınmasıyla süratle tamamlanması düşünülen 15 önlem şöyle:

KAMU MERCEK ALTINDA

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan en üst düzeyden çaycıya kadar personel ile ilgili incelemeler bir ay içinde sonuçlandırılacak.

FETÖ'CÜLERE TEMİZLİK

Birkaç gün içinde yayımlanması beklenen kanun hükmünde kararnamelerle devlet personel rejiminde değişikliğe gidilecek. FETÖ'cülerle ilgili radikal ceza sistemi getirilecek. Örgütle direkt bağı olanlar, tazminatsız işten atılıp haklarında mahkeme süreci başlatılacak. FETÖ sempatizanları için tenzili rütbeye gidilecek.

KAPATILACAK

FETÖ ile doğrudan veya dolaylı bağlantısı olan dernek, vakıf gibi tüm STK'lar, okullar, kurumlar kapatılacak.

MALLARINA TEDBİR

Darbecilerle ilgili soruşturma tamamlanana kadar mallarına tedbir konulacak.

TAZMİNAT ÖDEYECEKLER

Ankara ve İstanbul başta olmak üzere tüm illerde 15 Temmuz gecesi bombalar, kurşunlar ile darbecilerin verdiği zararlar tespit edilecek ve tazmin ettirilecek. Hayatını kaybeden sivil şehitleri aileleri ve yararlanan vatandaşlar da darbecilere tazminat davası açacak.

JANRDARMA

 Darbe girişimine en aktif desteği veren, darbenin beyni gibi görünen Jandarma Genel Komutanlığı kaldırılacak. Jandarma, İçişleri Bakanlığı'na bağlı bir genel müdürlük haline getirilerek, kır polisine dönüştürülecek.

GÖZALTI SÜRESİ

Sorguların sağlıklı yapılabilmesi için gözaltı süresi uzatılacak. Bu sürenin en az 7 gün olması planlanıyor.

ASKERİ OKULLAR

FETÖ'cülerin büyük oranda kontrol ettikleri belirtilen, sorularını çalıp mensuplarına dağıttığı askeri okullara neşter vurulacak. Bu okullar Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlanacak. Böylece sivil idare okulları destekleyip, darbeci zihniyet ile adam yetiştirilmesi önlenecek. Harp Akademileri de YÖK denetimine alınacak.

ÖZEL DURUŞMA SALONU

Darbeciler mevcut yargı sistemi içinde özel salonlarda yargılanacak. Davaların hızla ve sağlıklı yapılaması için çok sayıda hakim ve savcı görevlendirilecek.

DÜNYAYA ANLATILACAK

Dışişleri Bakanı ve Adalet Bakanı başta olmak üzere önümüzdeki dönemde bakanlar ABD ve AB'ye giderek, Fetullah Gülen konusunda bilgi verecek. FETÖ'nün gerçek yüzünü gösterecek.

OHAL'İN GEREKÇESİ

FETÖ'nün gerçek yüzünü göstermek için bir kampanya başlatılacak. OHAL'in, sadece FETÖ için ilan edildiği, vatandaşlar ile ilgili hiçbir şey olmayacağı da izah edilecek. AK Parti Dış İlişkiler Başkanı Mehdi Eker, TBMM dış komisyon üyeleri ile bu konuda bir toplantı yaptı.

Komisyon başkanları, birlikte çalıştıkları ülkeler ve delegasyona mektup yazarak, Türkiye'de yaşananları anlatacak. Yabancı parlamenterler TBMM'ye davet edilerek, bombalanan yerler gösterilecek.

İSTİHBARATA NEŞTER

MİT ve diğer istihbarat birimlerinin yetersiz kalması, Cumhurbaşkanı'nın darbeyi eniştesinden öğrenmesi Ankara'da en çok tartışılan konulardan biri. Bu kapsamda istihbarat kurumsal yapısı da kökten değişecek.

GENELKURMAY'IN STATÜSÜ

Genelkurmay'ın Milli Savunma Bakanlığı'na bağlanması da tartışılıyor. Ancak bu anayasa değişikliği gerektiriyor. Genelkurmay ve MİT'in Cumhurbaşkanı'na bağlanması da seçenekler arasında.

TSK'DA DÖNÜŞÜM

TSK'ya personel alımındaki kaynak kısıtlaması (imam hatip mezunları) kaldırılacak.

TERFİ SİSTEMİ

Silahlı Kuvvetler'de general olmak için istisnalar dışında kurmay subay olma şartı esnetilecek. Kurmay olmayan, sicili düzgün albaylara, TSK ihtiyaçlarına göre general olma imkanı tanınacak.

 

SABAH

terör
 // M.N.A
hele fetonun tüm mal varlığı cefakar anadolu insaninin alin teridir derhal son kuruşuna kadar tahsil edilmeli fetoculara her birine sadece bir don verilmeli evde otursunlar yoksa menaletleri bitmez tükenmez...
22 Temmuz 2016 16:01
terör
 // M.N.A
Hayatımda duyduğum en güzel en doğru en mantıklı haber ortalığı yakip yikan hain kahpe evlatlarinin tüm mal varliklarina el konulsun zarar gören vatandaş' a tazminat olarak ödensin...
22 Temmuz 2016 15:58
DEVLET MİLLETİ DİNLEMEYE BAŞLADI
 // ismail emre
Toplum hassasiyetini görmeye,sesine kulak vermeye başladılar adaletli kararlar alınmaya başlandı inşallah idam yasası da çıkar apo, aponun köpekleri ve darbe yapanlar idam edilir. keşke devlete bu kadar saldırılırken idam cezası çıksaydı ama devletin canına kast edilince milleti duymaya görmeye başladılar......
22 Temmuz 2016 Cuma 08:08
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler