YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Darbenin fitili orada ateşlendi
15 Temmuz darbe girişiminin fitili 2009 yılında Genelkurmay Başkanlığı'nın kozmik odasına girilmesiyle ateşlendi. Devletin en mahrem sırları FETÖ eliyle ABD'ye teslim edildi.
Darbenin fitili orada ateşlendi
28 Temmuz 2016 / 08:24 Güncelleme: 28 Temmuz 2016 / 08:33

15 Temmuz darbesine giden fiili süreç, 'kozmik oda' baskını sonrası ele geçirilen kritik öneme sahip belgelere el konulması ile başladı.

Paralel örgüt, Bülent Arınç'a suikast ihbarıyla başlattığı kumpası, Seferberlik Tetkik Kurulu'nun en mahrem yeri olan 'kozmik oda'ya girerek sonuçlandırdı ve dosyaları kopyalayıp ABD ile paylaştı.

25 Aralık 2009 tarihinde özel yetkili savcılar Mustafa Bilgili, Şemsettin Özcan ile dönemin 11. Ağır Ceza Mahkemesi Hakimi Kadir Kayan nezaretinde gerçekleştirilen 'resmi' saldırıda, Türkiye'nin maruz kalacağı savaş ve benzeri olaganüstü hallerde alınacak tedbirlerin yeraldığı sır dosyalar çete mensupları tarafından kopyalandı.

Askeri kaynaklar, girişimin 15 Temmuz'da yaşanan darbeye dönük en hassas girişim olduğunu ve devletin en mahrem sırlarının ele geçirilerek ABD ile paylaşıldığını ifade ettiler.

FİTİL BÖYLE ATEŞLENDİ

Kaynaklar, kozmik odada 20'ye yakın kritik dosyanın çete tarafından kopyalandığını ve seferberlik halinde devletin tüm hazırlık planlarının ve bu aşamada görev yapacak özel eğitimli kişilerin bu dosyada görüldüğünü ifade etti.

Ayrıca darbeye zemin teşkil edecek çok daha önemli bilgilerin yine aynı odaklar tarafından ele geçirildiği belirtildi. Devletin çok gizli bilgilerinin yeraldığı dosyalara el konulduğunu dile getiren askeri kaynaklar, bunlar arasında Türkiye'de faaliyet gösteren yerli ve yabancı casuslara yönelik istihbarat bilgilerinin de yeraldığını kaydetti.

Edinilen bilgiye göre paralel örgüt eliyle elde ettiği dosyalardan, Türkiye'deki casuslarının deşifre olduğunu anlayan ABD, bu konuda önlem alarak Türkiye'ye ilişkin yeni bir istihbarat yapılanmasına gitti.

 

YENİ ŞAFAK

YAPILACAK ŞEY
 // CEM
Birincisi bunları yapanları hemen asmak.Buna imkan yok ise içeride halletmek.İkincisi bu planların hepsini çöpe atıp Türkiye ye has Naton un bilmediği daha rasyonel planlar üretmek...
28 Temmuz 2016 Perşembe 12:26
KOZMİK ODA DEĞİL ŞEFFAF ODA
 // ismail emre
Benim evin odası bile bundan daha gizlidir...

ALLAHA EMANET YAŞIYORUZ...

Savaşa girsek bir günde biteriz...

Kahpe bizans böyle bişeymiş...

Fetoya yada ABD ye kızmıyorum artık o kadar rahatlar ki ben hainim deseler kimsenin kılı kıpırdamıyacak....

Eren erdem Türkiye-iran savaşı çıksa İranın yanında yer alırım diyor ben hainim diyor ona bile ses çıkarmıyoruz...

Burası hakikaten MUZ CUMHURİYETİ olmuş...

ATATÜRKÇÜLER de anıtkabiri tavaf etsinler bu vatanı biz kurtardık desinler....
28 Temmuz 2016 Perşembe 12:10
KRAL ÇIPLAK MI?
 // ismail emre
Ben darbe olacağı bilinirken bu istihbarat bilgilerinin ortalıkta kaldığına inanmıyorum darbeden önce MİT genel kurmaya bilgi verilmiş herşeyi öylece bıraktığını sanmıyorum...ABD ye verilen bilgiler yanlış yanıltmaca istihbarat bilgileri olabilir bu kadar da saf olduklarını sanmıyorum yok yok olamaz eğer öyle ise muz cumhuriyetine hoşgeldiniz..!...
28 Temmuz 2016 Perşembe 11:58
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler