YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Darbenin cezası idam..."
Kürt siyasetçi İbrahim Güçlü, Ergenekon davası kararını değerlendirdi.
"Darbenin cezası idam..."
06 Ağustos 2013 / 07:11 Güncelleme: 06 Ağustos 2013 / 09:20

Kürt siyasetçi İbrahim Güçlü, Ergenekon davası kararını değerlendirerek, “Hükümetleri, anayasaları askeri yolla lağvetmeye çalışan güçlerin cezası vardır. Bu yüzden bu cezaların olması doğal, olması gereken doğal sonuçlar bunlar” dedi.

Türkiye’de hükümetleri yıkma cezasının idam olduğunu vurgulayan Güçlü, “Türkiye’de hükümetleri yıkmanın cezası idamdır. Kaçınılmaz olarak demokrasiyi korumak adına idam cezasının olmaması sevindirici. Bu nedenle söz konusu cezalar oldukça doğal.” diye konuştu.

Ergenekon davasının Türkiye’de demokratikleşme ve askeri vesayetin ortadan kalkması adına önemli bir dava olduğunu belirten Güçlü, “Sonuçlar tartışılabilir. Şu nu biliyorum ki dosyayı tam incelemeden görüş bildirmenin bir hukukçu olarak yanlış olduğunu düşünüyorum. Darbeye teşebbüs belli bir cezaya tabi tutulmalı mı tutulmamalı mı bu da tartışılan konular arasında. En azından darbe girişimlerinin belli cezalar almasına makul bakmak gerekir.” ifadelerini kullandı.

Darbe zemini kemalist devlet anlayışından ileri geliyor

Türkiye’de darbe zeminini Kemalist Devlet anlayışından ileri geldiğini anlatan İbrahim Güçlü, darbe girişimlerinin İttihat ve Terakkiperver’den bu yana var olduğunu söyledi.


CİHAN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler