YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Darbeden sonra ilk kez...
Merhum Başbakan Adnan Menderes'in Aydın'ın Çakırbeyli köyündeki evine yarım asır sonra ilk kez Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ziyaret etti.
Darbeden sonra ilk kez...
15 Mayıs 2010 / 07:19 Güncelleme: 15 Mayıs 2010 / 08:52

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Demokrat Parti'nin iktidara geldiği 14 Mayıs 1950'nin yıl dönüümü olan dün, askeri darbeyle düşürüldükten sonra idam edilen merhum Başbakan Menderes'in köyünü ziyaret etti. 1960 darbesinden sonra Çakırbeyli'ye giden ilk Cumhurbaşkanı oldu.

MİLLETİN GÖNLÜNDE

Coşkuyla karşılanan Gül, Aydın Menderes'le görüştü. "14 Mayıs Milli İrade Bayramı olsun" talebine "Milletin gönlünde zaten demokrasi bayramı" cevabını verdi. Köy meydanındaki büyük çınarı gören Gül, ağacın çok köklü olduğuna işaret etti. Aydın Menderes, "Bu köyden ilk kez bir başvekil çıktı. ilk kez de bir Cumhurbaşkanı geldi. O da sizsiniz" dedi. Gül ve Aydın Menderes alkışlarla köyden uğurlandıktan sonra Menderes'in Çakırbeyli'deki çiftliğine geçtiler. Burada Aydın Menderes ile birlikte Adnan Menderes'in fotoğraflarını inceleyen Gül, daha sonra yine birlikte Adnan Menderes'in kullandığı ev eşyalarıyla döşenmiş evde aydın oğul Menderes ile bir süre görüştü.

MENDERES’İN KATKISI BÜYÜK

Bu arada Gül, Çakırbeyli ziyaretinden önce Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama Araştırma Hastanesi'ni hizmete açtı. Törende yaptığı konuşmada üniversitenin kuruluşunda Aydınlı siyasetçilerin ve kentin ileri gelenlerinin büyük katkılarının olduğunu dile getiren Gül, ''Merhum Adnan Menderes'in ismini alması bakımından da ayrı bir önem taşıyan üniversitenin, Aydın ile bölgesiyle bütünleştiğini görüyorum. Üniversiteye ismini veren Menderes'in de Türk siyasetine, kalkınmasına, demokrasisine eşsiz katkıları olmuştur" dedi. Gül'ün hastanenin açılış kurdelesini kesmesinin ardından, törene katılanlar hastaneyi gezdi. (Bugün)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler