YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Darbeden fazla zarar verir
Çiçek, Kanaltürk'te katıldığı “Ankara’nın Nabzı” programında BDP’lilerin dokunulmazlıklarının dönem sonunda ele alınması gerektiğini söyledi.
Darbeden fazla zarar verir
24 Eylül 2012 / 08:21 Güncelleme: 24 Eylül 2012 / 08:21

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, BDP milletvekillerinin Hakkâri Çukurca karayolunda yol kesen PKK'lılarla kucaklaşmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Dokunulmazlığın kaldırılmasının Meclis tarihinde pek uygulanan bir yöntem olmadığını dile getiren Çiçek, genelde dönem sonuna bırakıldığını kaydetti.

Kanaltürk televizyonunda Faruk Mercan'ın moderatörlüğünü yaptığı BUGÜN gazetesi Ankara Temsilcisi Adem Yavuz Arslan'ın da katıldığı "Ankara'nın Nabzı" programına konuk olan Çiçek, önemli açıklamalarda bulundu.

PKK terör örgütümensupları ile kucaklaşan BDP milletvekilleri ile ilgili dokunulmazlık konusunda savcının fezleke hazırlayarak Meclis’e göndereceğini belirten Çiçek, "Dokunulmazlık suç işlemenin zırhı değildir. Biz de milletvekilleri olarak işlerimizi yaparken kendi çıkardığımız yasalara uymak durumundayız.

Milletvekillerinin terör örgütü mensupları ile buluşması el sıkışması söz konusu. Bizim tarihimizde dokunulmazlığın kaldırılması pek uygulanan bir durum değil. Bir Mustafa Bayram olayı var. Genel eğilim dönem sonuna kalması yönünde. Tabii bu, yapanın yanına kalıyor anlamına gelmiyor. Milletvekilliği bittikten sonra yargı süreci başlıyor. Zaman aşımı da işlemiyor. 9 milletvekili ile ilgili çok sayıda dosya var. Bir yerde suç işlendiyse yargının bunu görmemezlikten gelmesini bekleyemeyiz. Savcıların görevi otomatik soruşturma başlatılmasıdır.  Fezlekeyi Meclis’e gönderir. Parlamento siyasi bir karar verecek. Bunun getirisi götürüsü iyi hesap edilerek verilir" dedi.

SAYGINLIĞA DARBE VURUR

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, yeni anayasayı yapamamanın siyaset kurumuna vereceği zararı darbenin bile yapamayacağını söyledi. Çiçek anayasa çalışmalarının mutlaka olumlu sonuçlanması gerektiğini dile getirdi. 4 siyasi partinin de topluma bir vaatte bulunduğunu hatırlatan Çiçek, böyle bir atmosferin bir daha bulunamayacağına işaret etti.

Çiçek, "Anayasanın rejim bunalımı dahil birçok bunalım tetiklediğine dair siyasi partilerin mutabakat var. Dış dünyada da çok merak ediliyor. Ciddi bir olumlu imajı var. Hal böyleyken bunu el birliği ile olumsuzluğa dönüştürürsek, bu kimseye yarar sağlamaz.

Bundan sonra 30 sene de yapacaktık şu, bu engel oldu diye tartışırız. Çalışmaları hızlandırabilmek için komisyon sayısını ikiye çıkardık" dedi.

BDP'nin de aktif olarak çalışmalara katıldığını dile getiren Çiçek, komisyondan çekilme söylemlerinin kesinliği ve kurumsallığı olmayan beyanlar olduğunu belirterek, "Biz, bize söylenene bakıyoruz. Ayrıca çekilmenin de kimseye bir faydası olmaz" ifadelerini kullandı.

İRADEYE SAYGI DUYULMALI

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Balyoz davası ile ilgili hukuki değerlendirme yapabilmek için gerekçeli kararın açıklanmasının şart olduğunu belirterek, ''Artık bütün bu acılardan sonra şunu kabul etmeli: Herkesin kendi işini yapması ve halkın iradesine saygı duyması lazım.”

YAS A MA YAR GIYA YOL GÖSTERDi

Balyoz Davası’nda verilen kararı değerlendiren Çiçek, "Yargıtay ne karar verecek göreceğiz.Amabu süreç kesinleşinceye kadar yargının çözemediği her konu önümüze siyasi sorunolarakgeliyor. Ya kural değişecek ki, kuralı maksada uygun olarak anlayan bir yargı olur mu o da ayrıbir konu. Yasama özelyetkili mahkemeler açısından bir düzenleme ihtiyacını duyduve değiştirdi. Tutukluluk noktasında, ben bu kadar çok tutuklamayı doğru bulmuyorum dedi. Yargıya üst sınırıdakaldırdım sen dosyaya bak, adli kontrol imkanından yararlanarak serbest bırakırsın dedi" ifadelerinikullandı.

DARBE iHTiMALi KALMAMALI

Darbeden bahsetmenin Türkiye'nin imajını zedelediğini ifade eden Çiçek, "Halen ileride darbe olabilir ihtimalini, yedekte elimizin altında tutarsak, beğenmediğimiziktidarlar olduğunda darbeyi gündemimize alırsak, bu Türkiye'nin işini zora sokar. Türkiye'de iyi kötü işleyen bir demokrasivar. Bundan sonra halk kimi istiyorsa onu seçer. Parti kurar veya partilere girer, Günümüzde sivil toplum dapartiler kadar siyaseti şekillendiren unsurlardır. Sivil toplum bu konuda rol oynadığı sürece darbe ihtimali kalmamalı" dedi.

Herkes katkı vermeli

11 maddelik milli mutabakat çağrısını değerlendiren Çiçek, herkesin katkı vermesi gerektiğini söyledi. Çiçek,şunları vurguladı: "Ne hükümeti savunaraknede onu karşımıza alarak bir açıklama yaptık. Ben 3 partinin seçimlere giderken seçimbeyannamelerindeki ortak noktaları, başarıeldeeden ülkelerdeki uygulamaları dikkate almaya çalıştım. (Bugün)
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler