YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Darbecilerin planını MİT'e devredilen 'GES' bozdu
MİT'in, FETÖ'nün 15 Temmuz'da gerçekleştirdiği darbe girişimini, 2012 yılında Genelkurmay'dan kendilerine devredilen GES komutanlığına takılan konuşmalardan öğrendiği ortaya çıktı.
Darbecilerin planını MİT'e devredilen 'GES' bozdu
20 Temmuz 2016 / 21:33 Güncelleme: 20 Temmuz 2016 / 21:37

İhanet şebekesinin planları deşifre olunca darbe saatini öne çektiğini belgesiyle ortaya çıkaran Karar, 15 Temmuz günü Genelkurmay ve MİT arasındaki trafiğin detaylarına ulaştı. 

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgilere göre darbe planları 2012 yılında MİT’e devredilen Genelkurmay Elektronik Sistemler (GES) Komutanlığı’na takılan darbecilerin konuşmaları sayesinde ortaya çıkarıldı.

MİT HER VERİYİ İZLİYORDU

MİT, PDY terör yapılanması ve diğer terör örgütlerinin faaliyetleri için hem GES’te hem de sıcak takip merkezleri ile “açık iletişim” adı verilen her veriyi izliyordu. 

Askeri birliklerde yaşanan olağandışı hareketlilik konusunda bir çok ilden gelen bildirimler dikkatle takip edildi. 

Darbecilerin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ele geçirme planı sırasında yaptıkları görüşmelerin de GES’e takıldığı öğrenildi.

PERSONELİ BEKLEDİLER

Bunun üzerine MİT saat 16.00’da Genelkurmay Başkanlığı’nı bilgi notu ile haberdar etti. Saat 17.30’da ise detayları paylaştı. 

Son aşamada MİT Müsteşarı Hakan Fidan Genelkurmay Başkanlığı’na bizzat gitti. İlk aşamada Akar’ın talimatıyla Genelkurmay Karargahı’ndaki personelin mesaisi uzatıldı. 

GES MİT'E DEVREDİLİNCE EN ÇOK CEMAATÇİLER KARŞI ÇIKMIŞTI

Güneydoğu’daki terör operasyonları gerekçe gösterildi. Karargah’taki darbeciler de bu değişikliği fark etti ve operasyonu öne çekti. Ancak Karargahı ele geçirme planı için personelin çıkmasını bekledi. 

Personel geç saatlerde Genelkurmay ve kuvvet komutanlıklarından ayrılınca darbeciler düğmeye bastı. GES MİT’e devredilince en çok cemaatçiler karşı çıkmıştı.


KARAR

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler