YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Darbeci hainler Marmaris'te alçak uçuşla darbe keşfi yapmışlar
FETÖ'cü darbecilerin Marmaris'te 15 Temmuz darbe girişiminden iki gün önce alçak uçuşla keşif yaptığı ortaya çıktı
Darbeci hainler Marmaris'te alçak uçuşla darbe keşfi yapmışlar
17 Ağustos 2016 / 11:24 Güncelleme: 17 Ağustos 2016 / 11:26

Ankara ve Diyarbakır’dan havalanan darbecilerin kontrolündeki F-16’lar 12 ile 13 Temmuz’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Marmaris’te kaldığı otelin üzerinde alçak keşif uçuşu yaparak fotoğraf çektiği ortaya çıktı.

Sabah gazetesinin haberine göre, Dalaman Hava Meydan Komutanlığı ceride raporlarına göre, darbe girişiminden 2 gün önce 12 ve 13 Temmuz'da, darbenin merkez üssü Akıncı'dan ve Diyarbakır'dan havalanan F-16 "alçak uçuş" yaparak Cumhurbaşkanı'nın kaldığı otel ve Marmaris Okluk Koyu'ndaki Devlet Konuk Evi'nin fotoğraflarını çekti. Bu fotoğraflar, 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı'na suikast için giden tim tarafından kullanıldı.

KARIŞANLARIN TUTUKLANMASI...

Soruşturma makamlarının titiz çalışması sonucunda ortaya çıkarılan bu önemli ayrıntı, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosu'nca 27 Temmuz'da Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilen yazıda yer aldı.

Buna göre darbeciler 12-13 Temmuz'da Dalaman'da Cumhurbaşkanı'nın kaldığı otelin üzerinde keşif uçuşu yaptı. Bahse konu yazının 10. maddesinde şöyle denildi:

"Eskişehir'deki Birleşmiş Hava Harekât Merkezi'nin harekât özet defteri kayıtlarına ve ifadelere göre, 12 ve 13 Temmuz'da Diyarbakır ile Ankara'dan kalkan F-16'ların Cumhurbaşkanı'nın tatil yaptığı otelin üzerinde uçarak keşif yaptıkları ve Cumhurbaşkanı'na suikast hazırlıklarını yaptıkları değerlendirildiğinden, bahse konu eyleme iştirak ve yardım eden Hava Kuvvetleri personelinin tespit edilmesi, mahkemeye sevk edilerek tutuklanmalarının sağlanması hususlarında gereği rica olunur."

CERİDE RAPORLARINA YANSIDI

Darbe kalkışmasından 3 ve 2 gün önce yapılan keşif uçuşları Dalaman Hava Meydanı Komutanlığı'nın Hava Muhabere Meydan Komutanı Albay Murat Selçuk Çol imzalı ceride raporlarına yansıdı.

Ata uçağının da indiği havalimanında 15-16 Temmuz günü yaşanan hareketlilik de ceridelerde yer aldı. O gece darbecilerin girişimlerini püskürtme amacıyla karartma gibi tedbirlerin uygulandığı, kimliksiz uçak ve helikopterlere ateş açılacağı gibi ifadeler ceridelere yansıdı.

*Ceride: Kayıt defteri

İşte meydan
 // Karanlıkta aydınlık
Ey karanlığın yolcuları! Sizin gibi kan kusanlara taş kustururlar, taş bile faydalı, fakat sizden taş bile olamaz, yok hükmündeki alçaklar!!...
17 Ağustos 2016 11:38
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler