YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Darbeci hainler bir tek oraya sızamadı!
15 Temmuz darbe girişimi sırasında darbeci hainler bir tek Deniz Kuvvetlerine sızamadı. Oramiral Bülent Bostanoğlu krizi İstanbul'dan yönetti ve tüm gemiler 16 Temmuz'da üslerine geri döndü.
Darbeci hainler bir tek oraya sızamadı!
21 Temmuz 2016 / 08:22 Güncelleme: 21 Temmuz 2016 / 13:03

15 Temmuz gecesi Marmaris’te olduğu ve Aksaz üssünden bir fırkateyne binerek denize açıldığı iddia edilen Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu’nun 15 Temmuz’da Heybeliada’daki Deniz Lisesi’nin mezuniyet törenine katıldığı, 16 Temmuz Cumartesi günü de Tuzla’da Başbakan Binali Yıldırım ile pek çok bakanın katılacağı TCG Sancaktar amfibi çıkarma gemisinin denize indirilme törenine katılmak için beklediği ortaya çıktı.   

‘Ortak hareket’ vurgusu

Darbe girişimini haber alan Bostanoğlu önce Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ı ardından Kara, Hava ve Jandarma komutanlarını aradı ancak ulaşamadı. Bunun üzerine Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ı arayan Oramiral Bostanoğlu, Işık’a, “Komuta kademesi olarak darbe girişimini kabul etmiyoruz. Komutanlara ulaşamıyoruz, sizinle irtibatta kalarak ortak hareket etmek istiyoruz” dedi.  

Ardından bir TV kanalına telefonla bağlanan Oramiral Bostanoğlu, “Komuta kademesi olarak bu girişimi kesinlikle kabul etmiyoruz” açıklamasında bulundu. Bostanoğlu’nun açıklaması Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndaki askerler için kırılma noktası oldu. Bu sırada komutanlığa bağlı deniz üsleri Aksaz, Foça ile Donanma Komutanlığı’nın merkezi olan Gölcük’ten 11 savaş gemisi darbeciler tarafından hareket ettirilmişti.   

Hasarsız atlatan tek kuvvet oldu

Kuvvet komutanının darbeyi desteklemediğini gören gemilerin personeli ne olduğunu anlayınca darbecilerin gemi üzerindeki hakimiyeti azaldı. Oramiral Bostanoğlu, 11 savaş gemisine “Emir komuta hiyerarşisine aykırı olarak seyre kalkan tüm gemiler derhal üslerine geri dönecek” emrini verdi.

Bunun üzerine Donanma Komutanı Oramiral Veysel Kösele’nin de alıkonulduğu TCG Yavuz başta olmak üzere tüm gemiler bağlı oldukları limana geri döndü. Oramiral Bostanoğlu’nun olaya zamanında müdahale etmesi ve kararlı tutumu denizde füze, güdümlü mermi, uçaksavar, taret (top bataryaları) ve torpidoları ile dolaşan gemilerin geri dönmesini sağlarken, denizde yaşanacak muhtemel bir çatışmanın da önüne geçti.  

Oramiral Bostanoğlu, 16 Temmuz sabahı erken saatlerde Ankara’daki Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Karargahı’ndaki makamına geldi. Darbe girişimine katılanların yakalanması ve denize açılan savaş gemilerinin limanlarına dönmesiyle Deniz Kuvvetleri Komutanlığı zorlu geceyi can kaybı olmadan ve hasarsız atlatan tek kuvvet oldu.

‘14 gemi kayboldu’ denilmişti

The Times’ın ortaya attığı ‘14 savaş gemisi kayıp’ iddiası yalanlandı. Karadeniz Uyum Harekatı (KUY) çerçevesinde fırkateyn, denizaltı ve korvetten oluşan 4 geminin 2004’ten beri Karadeniz’de uluslararası güçle hareket ettiği vurgulandı. Akdeniz’deki savaş gemilerinin ise 2006’dan beri uygulanan Akdeniz Kalkanı Harekatı’ndaki uluslararası güçte yer aldığı, çeşitli gemilerin de uluslararası görevler için denizlerde liman ziyareti yaptığı ortaya çıktı. 

4 savaş gemisinin ise Karadeniz’deki Sea Shield tatbikatında olduğu, bir fırkateynin de Norveç’ten Donanma Komutanlığı’na doğru seyir halinde olduğu belirlendi.

 

MİLLİYET

Mersin'de, darbe
 // uykucu
tesebbusu sabahi tutuklanan Dogu Akdeniz Bolge Komutani Tugamiral Isvicre Donanmasindan miydi?...
21 Temmuz 2016 Perşembe 17:47
yunan ne etti bak. OHALi gevşetmeyin sakın.
 // hursit dilaver
utanmadan o t24 sitesi de bunu haber olarak verdi.OHAL bu tip sitelere dikkat etsin. her an bir fesatlık yaparlar, bulurlar,büyütürler falan..fırsat vermemeli. bir de NUMAN KURTULUŞ bey, medya mensuplarına bugün açıklama yapmış.aman da aman, asla bir değişiklik olmayacak, korkmayın falan demiş.bari özür dileseydi.bu ne yahu.250 sivil katledilmiş,devletin meclisi, külliyesi, MİTi genel kurmayı EGM si ,PÖHü bomba üstüne bomba yemiş. sen OHAL için özür diliyorsun.bak o yunan gavuru ne etti....
21 Temmuz 2016 Perşembe 15:40
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler