YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Darbe yanlıları ve karşıtları sokağa indi!
Mısır Savunma Bakanı Sisi'nin halka yaptığı "Meydanlara inin" çağrısının ardından gerginliğin hakim olduğu ülkede, darbe yanlıları ve karşıtları meydanlara indi.
Darbe yanlıları ve karşıtları sokağa indi!
26 Temmuz 2013 / 18:13 Güncelleme: 26 Temmuz 2013 / 18:16

Mısır Savunma Bakanı Abdülfettah Sisi'nin halka yaptığı "Terör ve şiddete karşı bana yetki verin. Meydanlara inin" çağrısının ardından gerginliğin hakim olduğu ülkede, darbe yanlıları ve karşıtları meydanlara indi.

Kahire'nin 30 ayrı noktasında toplanan darbe karşıtı göstericiler, Cuma namazının ardından Rabiatül Adeviye ve Nahda meydanlarına doğru harekete geçti.

Sisi'nin çağrısının şiddete davet olduğunu söyleyen göstericiler, seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin göreve iadesini istiyor.

Mursi'nin posterlerini taşıyan ve Sisi'ye "Git" diye seslenen göstericiler, askerin tehditlerinin kendilerini korkutamayacağını dile getiriyor.

Kahire'de 27 Haziran tarihinden itibaren gösterilerin yapıldığı Rabiatül Adeviye Meydanı'nda toplanan göstericiler, özgürlük ve demokrasi istediklerini, yaşananın askeri darbe olduğunu ifade ederek, Mursi görevine iade edilinceye kadar protestolara devam edeceklerini vurguluyor.

Askeri helikopterlerin gösterilerin ve yürüyüşlerin yapıldığı alanlarda uçması dikkati çekiyor.

Öte yandan, Sisi'nin çağrısına uyan göstericiler, Tahrir Meydanı'nda toplanıyor.

Tahrir Meydanı'nda toplanan göstericiler, Sisi'nin terörle mücadele ve iktidar için yetkili olduğunu ifade ederek, askeri darbe lehine sloganlar atıyor.

Orduya ait helikopterler Tahrir üzerinde uçarak göstericilerin güvenliğini sağlıyor. Mısır polisi de 5 bin kişi ile Tahrir ve çevresini koruyor.

Ülke çapında gösteriler

Başkent Kahire'nin yanı sıra ülkenin çeşitli kentlerinde de darbe karşıtları ve darbe yanlıları gösteri düzenliyor.

Mısır'ın ikinci büyük kenti İskenderiye'de karşıt görüşlü gruplar şehrin farklı bölgelerinde toplanırken, Sina Yarımadası'nın en büyük kenti Ariş'te Bedevi kabileleri  "Sisi'ye değil Mursi'ye yetki" adı altında gösteri yapıyor.

Sina Yarımadası'nın bir çok küçük yerleşim yerinde de darbe karşıtı gösterilerin düzenlendiği bildiriliyor.

Nil Deltası'nda bulunan Mansura, Dimyat, Şarkıye, kanal boyunca uzanan Süveyş, İsmailiye ve Port Said, Kahire'nin güneyinde bulunan Beni Süveyf, Asyut, Asvan, Luksor ve ülkenin batısında bulunan Marsa Matruh ve Siva'da darbe karşıtı binlerce kişinin gösteri yaptığı belirtiliyor.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler