YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
‘Darbe sonrasına hazırlık yaptılar’
‘Darbe sonrasına hazırlık yaptılar’
20 Aralık 2014 19:40
A Haber’de Mehmet Ali Önel yönetiminde yayınlanan Deşifre programına Eski İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Demir, Tahşiye Yayınevi eski sahibi Mehmet Nuri Turan ve tahşiye kumpasının kurbanlarından Bünyamin Ateş konuk oldu.

Programda 'Soruşturma aşamasında neler yaşandı? Polisler, zanlılara nasıl davrandı? Emniyet'te Fethullah Gülen'le ilgili, zanlılara neler soruldu? 17-25 Aralık darbe girişimlerinin hedefi ve kapsamı neydi?' soruları cevap buldu.

Hedefte Erdoğan vardı

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Demir, "17 Aralık bir darbe girişimidir. Bakanların, bürokratların çocukları içeri alınmış ülke kaosa sürüklenmek istenmiştir. Bütün bu hareketlerin neticesi ve hedefinin Recep Tayyip olduğunu biliyorum.

Seçim yoluyla Recep Tayyip Erdoğan'ı indiremeyeceklerini anladılar. Bundan dolayı ya öldüreceklerdi ya da darbeyle düşüreceklerdi. 17 Aralık ve Gezi olaylarının amacı budur. Tayyip Erdoğan'ın şahsını ve onun şahsında Türkiye Cumhuriyetine diz çöktürmekti.

17 ve 25 Aralık soruşturmalarından MİT'in dahi haberi yoktu. Yargıya karşı eylem yapmak yargıya karşı bir saldırıdır. 25 Aralık dosyası darbe sonrası dönem için hazırlanmıştır. 25 Aralık dosyası gerçek olsaydı bu ülkede ne kadar yatırım yapmış iş adamı varsa içeriye atılacaktı." ifadelerini kullandı.

Gülen'i kızdıracak ne yaptınız?

Paralel yapının mağdur ettiği isimlerden biri olan Mehmet Nuri Turan (Tahşiye Yayınevi eski sahibi) Gülen Örgütü ile ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Turan, "Polis memuru bana 'Sen Fethullah Gülen'i kızdıracak ne halt ettin?' dedi.

Paralel yapının düzenlediği operasyon sonrasında ben de tutuklandım. Şeker hastası olduğumu söyledim ve parasını vererek bir şeyler istedim ancak hiçbir şey verilmedi ve baygınlık geçirdim. Operasyon yapan paralel polisler bizi adam yerine koymadı" sözlerini sarf etti.

"El-Kaide ile bağlantımızı bulamayınca adımızı değiştirdiler"

Bir diğer paralel yapı mağduru Bünyamin Ateş, "Paralel örgüt El-Kaide ile bağlantımızı bulamayınca adımızı değiştirdi. Kamuoyu bilsin ki biz Tahşiyeci değiliz Müslümanız, tüm Müslümanları kardeşimiz biliriz. Biz asla şiddet yanlısı değiliz. Biz ''Allah katında İslam'dan başka din yok'' dedik Gülen rahatsız oldu. Bazı akrabalarımız bile bize inanmaz oldu."

 

A HABER

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler