YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Darbe planını biz ortaya çıkardık
Darbe planını biz ortaya çıkardık
24 Mayıs 2012 18:40
Orakoğlu, 28 Şubat sürecinde Batı Çalışma Grubu adıyla bir yapı oluşturulduğunu ve darbe planladığını ortaya çıkardıklarını, ancak kendisinin ''askeri belge sızdırmaktan'' yargılandığını söyledi.

''Ergenekon'' davasında tanık olarak dinlenilen Emniyet Genel Müdürlüğü eski İstihbarat Dairesi Başkanı Bülent Orakoğlu, 28 Şubat sürecinde Batı Çalışma Grubu adıyla bir yapı oluşturulduğunu ve darbe planladığını ortaya çıkardıklarını, ancak kendisinin ''askeri belge sızdırmaktan'' yargılandığını söyledi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada savcı Mehmet Ali Pekgüzel'in sorularını yanıtlayan Orakoğlu, Nesim Malki'nin öldürülmesinin ardından üzerine kayıtlı çok büyük miktarlarda paranın ortaya çıktığını belirterek, ''Onu öldürenler, bu paralara da konacaklarını sandılar ama paraların MOSSAD'a ait olduğu ortaya çıktı. Malki ölünce, MOSSAD paralarını Türkiye'den çekti. Cavit Çağlar'ın İnter Bank'ı böyle boşaldı. İçi boşalan bankalar bu şekilde krizin çıkmasına yol açtı'' diye konuştu.

Orakoğlu, Emniyet İstihbarat Dairesi olarak görevleri olmamasına rağmen, 1990'lı yıllarda 28 Şubat sürecinde Batı Çalışma Grubu adıyla bir yapı oluşturulduğunu ve darbe planladığını ortaya çıkardıklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

''Darbenin belgesini bizzat Demirel'e gönderdim. Tamamı 5 belge, ıslak imzalı. O zaman Cumhurbaşkanı Demirel, Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı'yı çağırıp 'bu nedir diyecek' yerde, Karadayı'ya veriyor. Karadayı paşa da Çevik Bir'e veriyor. Bu olay bize dönük operasyona dönüştü. Ben askeri mahkemede 'askeri belge sızdırmak'tan yargılandım, vatan haini ilan edildim. Ben onlardan daha çok bu ülkeye hizmet ettim.''

Tutuklu sanıklardan İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ve ekibinin geçmiş yıllarda TSK'nin içine sızdığına dair bilgiler bulunduğunu savunan Orakoğlu, MİT'in de bir dönem Perinçek'ten rahatsız olduğunu kaydetti.

Savcı Pekgüzel'in, Orakoğlu'na soru yöneltmesine ara veren mahkeme heyeti, duruşmayı yarına erteledi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler