YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Darbe öncesi Emniyet'e mektup
Darbe öncesi Emniyet'e mektup
13 Eylül 2009 11:05
MHP'nin merhum Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Emniyet'e 12 Eylül darbesinin öncesinde sert bir mektup yazmış
Milliyetçi Hareket Partisi'nin (MHP) merhum Genel Başkanı Alparslan Türkeş'in Emniyet Genel Müdürlüğü'ne mektup yazarak, 12 Eylül'ün hemen öncesinde işlenen siyasi cinayetlere ilişkin önemli bir iddiayı gündeme getirdiği ortaya çıktı.

Mektupta, devletin güvenliği sağlamayla yükümlü olan kurumlarına yönelik oldukça ağır suçlama yer alıyor. Türkeş, 1993 yılında yazdığı mektupta darbeye zemin hazırlayan siyasi cinayetlerin hemen hepsinin arkasında kimi devlet görevlilerinin olduğunu belirtiyor.

Türkiye'yi 12 Eylül'e götüren süreçte toplumu derinden sarsan siyasi cinayetler işlendi. Gazeteci Abdi İpekçi, Adana Emniyet Müdürü Cevat Yurdakul, DİSK Başkanı Kemal Türker ve MHP'li Bakan Gün Sazak gibi değişik görüşlerden simge isimlere yönelik suikastlar, iç kavgayı körüklemekle kalmadı; darbeye zemin de hazırladı. Öldürülenler ve tetikçilerin kimliğine bakılarak, birbirleriyle çatışma halindeki ideolojik hareketler suçlandı. Ses getiren bu eylemlere ilişkin soru işaretleri tartışılmaya başlandığında ise iş işten geçmişti. Suçlanan kesimlerden biri de ülkücülerdi. Hedefteki isim dönemin Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Alparslan Türkeş'in 23.9.1993 tarihinde Emniyet'e yazdığı mektup, tarihe ışık tutacak mahiyette.

Mektup, yıllarca Türkeş'in en yakınında bulunan eski MHP kurmaylarından Rıza Müftüoğlu'nun 'Derin Sayfalarıyla Milliyetçi Hareket' adlı kitabında ayrıntısıyla yer alıyor. Müftüoğlu'nun yazdıklarına göre, emekli Hakim Albay Kaya Alpkartal, Türkeş'e bir belge sunar. Polis okullarında okutulan 'Devlet Güvenliği ve İstihbarat' adlı kitapta MHP'nin suçlandığı bölümlerden oluşan belgeye kızan Türkeş, cevap mahiyetinde bir mektup yazar.

Kitapta tam metni verilen ve ''İçişleri Bakanlığı. Emniyet Genel Müdürlüğü'ne'' hitabıyla gönderilen sert mektupta Türkeş'in şu ifadeleri dikkat çekiyor:

"MHP, 12 Eylül öncesi ülkede tek anti-komünist grup olduğunu hiçbir zaman söylememiştir. Ancak millet ve memleket aleyhine sürdürülen cereyanlar arasında en aktif ve duyarlı bir grup olduğunu belirtmiştir. MHP ve ülkücü kuruluşlar silahlı şiddet eylemlerine hiçbir zaman devleti ele geçirmek için başvurmamış, komünistlerin saldırılarına hedef oldukları için millî bir refleks çizgisinde nefsi müdafaa içerisinde kalmıştır. Bazı planlı ve programlı cinayetlerin arkasında ülkücülerin yer aldığı iddia edilmişse de, bütün cinayetlerin arkasında ya bir MİT mensubu ya da bir emniyet mensubu her zaman görülmüştür. Kitaptaki bu bölümün kaldırılmasını, aksi takdirde hukuki yollara başvurulacağının bilinmesini rica ederim.'' Müftüoğlu, Emniyet'ten mektuba cevap gelmediği bilgisine de kitabında yer veriyor.

Zaman

Bu milleti kandıranlar.
 // ibrahim çelikoğlu
Bu millet,Kıbrıs'lı Türkeşten çektiği kadar,hiç bir şeyden çekmemiştir.
Cumhuriyet,demokrasi,sosyal ve laik devlet ,hukuk devleti hiç bir zaman olmamış,işletilmesi böyleleri sayesinde engellenmiştir.
Sanaryolar devleti,çıkar ideoloji sahiplerinin elinde Dünya bile tanımamıştır.Bunlar hakkında ne yazılırsa yazılsın,Darbe,muhtura,
saldırı,faili meçhuller,sindiri vs. vs. herşey meydanda.Tarihi hiç bir kimse değiştiremez....
13 Eylül 2009 14:54
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler