YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Darbe lobisi için gelen aracılara demokrasi dersi
Başbakan Erdoğan kendisini Mısır’da yaşananların darbe olmadığını ikna etmeye gelen darbeci Arap lobisine tarihi bir ders verdi: Demokratik darbe olmaz.
Darbe lobisi için gelen aracılara demokrasi dersi
01 Ağustos 2013 / 00:26 Güncelleme: 01 Ağustos 2013 / 00:29

Türkiye'nin demokratik seçimle iktidara gelen ilk Mısır Devlet Başkanı Mursi’nin, askeri müdahale ile görevinden alınmasına gösterdiği tepki, darbe yanlısı Arapları rahatsız ediyor. Arap Konseyi ve Uluslararası İlişkiler Konseyi’nin, Başbakan Erdoğan’ı, “Türkiye, darbe savından vazgeçsin. İhvan’ı geri çekilmeye ikna etsin” çabası sonuç vermedi; beş Arap temsilci, Erdoğan’ın, “Demokratik darbe olmaz” mesajıyla geri döndü. Arap ve Uluslararası İlişkiler Konseyi’nin, önceki gün İstanbul’a gelerek, Başbakan Erdoğan ile görüşmesinin perde arkası aydınlanmaya başladı. Görüşmede Konseyi, Arap Ligi eski Genel Sekreteri Amr Musa, Irak eski Başbakanı İyad Alawi, Lübnan eski Başbakanı Fuad Siniora, Ürdün Meclis Başkanı ve eski Başbakanı Taher Al Masri, Kuveyt  Meclisi eski üyesi Mohammad Al Sager temsil etti. Heyet Dolmabahçe’de 1,5 saatlik görüşmede Erdoğan’dan, Türkiye’nin darbe sonrası Mısır politikasını değiştirmesini istedi.

Darbelerin hedefi demokrasidir

Heyet üyeleri “Mısır halkının iyiliği ve Mısır’ın demokratik geleceği” açısından Türkiye’den ricaları bulunduğunu belirterek, iki öneriyi sundu: “Türkiye, Mısır’da 3 Temmuz’da yaşanılanları, darbe olarak nitelendirmesin. Daha yumuşak bir terminoloji ile Mısır’daki yeni yönetim ile diplomatik ilişkiler başlatsın. Devrik bir lider olan Mursi’yi, Cumhurbaşkanı olarak tanımaktan vazgeçin. Mursi taraftarlarının sokaklardan çekilmesi için devreye girin. İhvan müdahaleyi kabul etsin.”

Her iki talebin de yerine getirilmesinin hiçbir şekilde mümkün olmadığını dile getiren Erdoğan, Mısır tarihinde ilk kez demokratik bir seçimle iktidara gelen Mursi’nin devrilmesinin darbe olduğunu söyledi. Erdoğan, “Bu mesajların Mısır halkının ve Mısır’ın demokratik geçişinin iyiliği için istendiği” açıklamasına ise “İyi darbe - kötü darbe diye bir ayırım yoktur. Demokratik darbe olmaz. Darbelerin hedefi halktır, demokrasidir” yanıtını verdi. Heyetin, Mursi yönetimine yönelik eleştirileri üzerine, Mısır halkının, Mursi’ye notunu sandıkta vermesi gerektiğini belirten Erdoğan, Türkiye’nin dünyayı darbelere karşı samimi, ilkeli bir duruşa davet etmeye devam edeceğini belirtti.

Star

Etiketler: , , ,
güle güle başbakan
 // selami ince
emeklilik için bizi yaştan bekleten sayın başbakan. sadık ak partilileri de kaybediyorsun, milyon defa uyardık sallamadın. alırsın genel seçimlerde oyu. 6 ay sonra bak durum ne olacak. biz sana Allah rızası için oy veriyoruz. gel bizi ez diye değil. ak partinin sonu yaştan emeklilik bekleyenlerden olacak. güle güle tayyip erdoğan. ...
01 Ağustos 2013 Perşembe 01:16
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler