YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Darbe karşıtı ilk yürüyüş yapıldı
Darbe karşıtı ilk yürüyüş yapıldı
Darbe karşıtı ilk yürüyüş yapıldı
21 Haziran 2008 / 15:04 Güncelleme: 21 Haziran 2008 / 00:00

Darbeye Karşı 70 Milyon Adım yürüyüşü bugün İstanbul'da gerçekleşti. Yürüyüş Genç Siviller'in önderliğinde gerçekleşti
Çok sayıda sivil toplum örgütünün destek verdiği girişim, "Darbe girişimlerine, demokrasinin sınırlarının daraltılmasına ve yetki alanını aşan devlet kurumlarına karşı sokağa çıkmak için" tüm vatandaşları yürüyüşe davet etti.Küresel eylem Grubu, Genç Siviller, Mazlum-Der, DTP ile çok sayıda sivil toplum örgütünün içinde yer aldığı 'Darbeye Karşı 70 Milyon Adım Girişimi', "50 yıldır cesaret edemediğimiz, hep geç kaldığımız bir şeyi yapmak için toplanacağız. Tünel'den Taksim'e doğru sessizlikten bir ses olup buluşuyoruz. Gelir misin?" diye soruyor.Yürüyüşün klibini izlemek için TIKLAYINIZ
Türkiye'de Genç Siviller'le beraber başlayan "darbeye karşı dik duruş" giderek yaygınlaşıyor. Darbeye karşı Türkiye'nin gördüğü en büyük yürüyüş organize ediliyor. Organizasyona ilginç biçimde iktidar kanadından tek bir destek yok.Genç Siviller, SDP, DSİP, DTP, EMEP, Mazlum-Der, KEG, İHD, Siyasal Ufuk Hareketi, Gönüllü Teşekkürler Vakfı, DurDe Girişimi, Henüz Özgür Olamadık İnisiyatifi, Lambdaistanbul, TGTV, Sosyalist Parti Girişimi, Barış Meclisi ve Gönüllü Teşekküller Vakfı’nın da bulunduğu bir grup örgüt, “Darbeye Karşı 70 Milyon Adım” kampanyası başlattı.

Kampanya kapsamında yılın en uzun günü olan BUGÜN saat 17.00’de beyaz kıyafetler giyerek  İstiklal Caddesi’ne yürüdüler. Ardından yıl boyunca tüm Türkiye’de eylemler yapılacak.

Taksim Hill Otel’de dün düzenlenen kampanyanın tanıtım toplantısına katılanlar arasında Eurovision’da bu yıl Türkiye’yi temsil eden Mor ve Ötesi grubunun solisti Harun Tekin, oyuncu Lale Mansur, Genç Siviller adına Turgay Oğur ve avukat Eren Keskin de vardı.

BU DAHA BAŞLANGIÇ
Harun Tekin, Türkiye"de müdahale geleneğinin yeni bir perdesiyle karşı karşıya olduklarını dile getirerek, bu süreçte demokratik anayasa taleplerinin gündem dışına çıktığını, özgürlük, adalet, eşitlik kavramlarının geri plana itildiğini belirtti. 

BUGÜNE çağrı yapan Tekin, "Kepenkleri indiriyoruz, televizyonu kapatıyoruz, yemeğin altını söndürüyoruz, işimizden izin alıyoruz birlikte İstiklal Caddesi boyunca bir akşamüstü buluşmasına gidiyoruz. Tek renk, tek slogan, tek pankartla. Beyazlar içinde.

21 Haziran bir başlangıç. 70 milyon adımın birincisi. 21 Haziran’dan sonra bu adımlar tüm şehir meydanlarında, mahallelerde atılmaya başlanacak. Özgürlük isteyenler, darbeye hayır diyenler 21 Haziran’dan aldıkları güçle yürümeye devam edecek. Özgürlük isteyenler kendi yürüyüşlerini gerçekleştirecek" diye konuştu.
GELİR MİSİN?

Darbeye Karşı Ses Çıkar

BUGÜN yılın en uzun, en aydınlık en beyaz günü.

İşte o gün 50 yıldır cesaret edemediğimiz, hep geç kaldığımız bir şeyi yapmak için toplanacağız.

Demokrasiden, adaletten, özgürlükten yana ve darbeye karşı bir ses çıkartmak için.

O sesi 27 Mayıs 1960’da çıkaramadık. Bir başbakan gözlerimizin önünde asıldı.

27 Mayıs’a sessiz kalışımızın bedelini 12 Mart 1971’de hayatlarının en güzel çağındaki gençler ödedi.

Yine sessizliğe gömüldük. Ve o sessizliğin de bir bedeli vardı. 12 Eylül 1980’de yüz binlerce genç o bedeli ödedi, biz yine sessizce izlerken.

Tarih tekerrür etti. 12 Eylül 1980’nin sessizliğine doğan kızlar 28 Şubat 1997’de üniversite kapılarından başörtüleri yüzünden geri çevrildi, kaçınılmaz bedeli bu kez onlar ödedi.

Sessizdik. Sessizliğimiz cesaret verdi. 27 Nisan gecesinin sessizliğini bir e-muhtıra bozdu. Karanlıklar içinde sessizce Susurluklar, Şemdinliler oldu, Ergenekonlar kuruldu, Savcılar linç edildi. Sessizliğimizden cesaret alanlar hukukun arkasına saklanıp siyaseti tehdit ettiler.

Şimdi yılın en uzun ve en güzel günü şehrin orta yerinde sessizlik yeminlerimizi demokrasiden, vicdandan, adaletten yana derinlerden gelen bir uğultu sesiyle bozuyoruz.

Kepenkleri indiriyoruz, televizyonu kapatıyoruz, yemeğin altını söndürüyoruz, işimizden izin alıyoruz birlikte İstiklal Caddesi boyunca bir akşamüstü yürüyüşüne çıkıyoruz.

Tek renk, tek slogan, tek pankartla. Beyazlar içinde. Bir daha karanlıklar üzerimize çökmesin diye,

Kırıp dökmeden, kimseyi üzmeden olan bitenden rahatsız olduğumuz bilinsin diye,

Yıllardır süren sessizliğimizin bedelini bir daha çocuklarımız ödemesin diye,

Biliyoruz çok geç kaldık ama daha da geç kalmayalım diye,

Bu kez iş işten geçmesin, ağır çekim darbe amacına ulaşmasın diye,

Demokrasiden, siyasetten, özgürlükten, yeni bir sivil anayasadan yana; yargı darbesine, darbe tehditlerine karşı vakur bir ses çıkarmak için, ilk sivil bir uyarıyı vermek için,

Yargı darbesiyle işlevsizleştirilen meclise dokunmayın demek için,

21 Haziran 2008 günü, yılın en uzun, an aydınlık, en güzel, en berrak günü bir akşamüstü şehrin orta yerinden, Tünel’den Taksim’e doğru sessizlikten bir ses olup yürüyoruz.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler