YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Darbe kalkışmasında ABD nerede duruyor?
Bülent Erandaç, 15 Temmuz 2016 darbe girişimini ABD'nin çok önceden haber verir nitelikte söylemleriyle bağdaştırdığımızda ABD'nin bu kalkışmadan haberi olmama ihtimali olmadığını belirtti.
Darbe kalkışmasında ABD nerede duruyor?
20 Temmuz 2016 / 06:22 Güncelleme: 20 Temmuz 2016 / 06:25

Kanal A'da yayınlanan Fatin Dağıstanlı'nın sunduğu 'Türkiye'nin Seçimi' programına konuk olan Takvim gazetesi yazarı Bülent Erandaç ve MHP lideri Bahçeli'nin Başdanışmanı Metin Özkan darbe kalkışması ve perde arkasına dair değerlendirmelerde bulundu.

İşte programdan önemli satırbaşları:

MHP darbe girişiminin olduğu gece devletin yanında oldu 

MHP lideri Devlet Bahçeli'nin darbe girişiminin olduğu gece devletin ve milletin yanında yer alan örnek bir tavır sergilediğine dikkat çeken Özkan, "Ortada bir kalkışma var bunun adı kalkışmadır. Olayların olduğu gece sayın başkan direk genel merkeze geldi. Ertesi gün hala oradaydı. O gün olayları anında görüp, okuyup, başbakanı ilk arayan siyasi lider Bahçeli'dir. Bahçeli'nin tek bir cümlesi vardı. Bu bir kalkışmadır, Türk milletinin her zaman yanındayız, sakın geri adım atmayın, dedi.

Bu ifadeler böylesi karanlık bir gecede verilmiş çok güzel bir destektir. 47 yıllık bir siyasi parti olarak en çok darbelere maruz kalmış partinin genel başkanı olarak çok esaslı bir duruş sergiledi" dedi.

Bir grubun yaptığı bu kalkışmayı bütün TSK'ya mâl etmemeliyiz

TSK içerisindeki azınlık bir grubun kalkışmasını TSK'nın tamamına mâl etmemek gerektiğini belirten Özkan, "TSK'yı tamamen darbeci gibi yargılarsak çok büyük haksızlık etmiş oluruz. Biz bugün TSK'yı yargılarken doğu ve güneydoğu da PKK yığınak yapıyor. Orayı gözden çıkarmamamız lazım. 

Orduda bir emir komuta zinciri vardır, uygulamak zorundasınızdır. İkincisi ordunun içerisine yerleşmiş kirli isimlerden bahsediyoruz bugün. TSK'nın tamamına darbeci yaftası vurursak çok yanılırız. Dikkatli konuşmak lazım. 

TSK içerisinde her zaman sapkın, içinde aklından ayaklanma, darbe gibi çirkin düşünceler geçenler olabilir. Ama bugünkü geçmişteki yaşanan olaylar gibi değil. 

Bugün TSK içinde, vatan için millet için, teröristle, düşmanla mücadele eden askerlerimiz çoğunlukta. Bunların hakkını teslim etmemiz gerekmektedir.

 Her ne olursa olsun darbeyi şuan tasvip etmemiz mümkün değildir" şeklinde konuştu.

ABD'nin darbe girişiminden haberi olmaması mümkün mü?

ABD'nin darbe kalkışmasından habersiz olması durumumun mümkün olmadığına dikkat çeken Bülent Erandaç olayı, "Darbe girişiminde kullanılan yerler bize olayın çözülmesi açısından büyük destek sağlayacaktır. Bu noktalara bakalım.

İlk olarak Straffor diye ABD dış siyasetinde gizli CIA olan bu kurum mart ayında 'Türkiye'de darbe olacak' diyor. 

19 Haziran'da Bush'un ulusal danışmanı Foreign Policy dergisinde darbeden bahsediyor.

Straffor tam bu olaylar yaşanırkan cumhurbaşkanımızın uçağının koordinatlarını veriyor. Ege de arıyorlar uçağı. 

Darbe girişimindeki F16'lara yakıt ikmali yapan tanker uçakları İncirlik'ten kalkıyor. Dünyanın bir ucundan Müslümanlara bomba atan ABD, İncirlik'ten kalkan bu tanker uçağını bilmeyecek, bu uçağının F16'lara yakıt verdiğini bilmeyecek. Böyle bir şey söz konusu olabilir mi?" sözleriyle özetledi.

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

 

 // Kütahya fbturk
Peki habersizlerden biri olan Fransa neden Türkiye deki temsilciliklerini 13 Temmuzda kapattı....
20 Temmuz 2016 15:51
OLURMU
 // CEM
Bu ABD sütten çıkmış kaşık.Adamlar çook masum...
20 Temmuz 2016 Çarşamba 13:08
 // Mutlu
Zaten bir ülke neden " bizim bu darbeden haberimiz yoktu " şeklinde açıklama yapma gereği duyar ki....
20 Temmuz 2016 09:15
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler