YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Darbe Günlükleri'ne yetkisizlik
İstanbul Başsavcılığı, eski kuvvet komutanlarının darbe günlüklerine ilişkin soruşturmada yetkisizlik kararı verdi ve dosya Ankara özel yetkili Cumhuriyet Savcılığı’na gönderildi...
'Darbe Günlükleri'ne yetkisizlik
28 Ekim 2010 / 08:05 Güncelleme: 28 Ekim 2010 / 08:08
Emekli kuvvet komutanları emekli Oramiral Özden Örnek, emekli Orgeneral Aytaç Yalman ve emekli Orgeneral İbrahim Fırtına hakkında "Darbe Günlükleri" soruşturmasında yetkisizlik kararı verilerek, dosya Ankara Cumhuriyet Başsavcılığ'na gönderildi.
 
Ergenekon kapsamında yürütülen soruşturma yaklaşık bir senedir İstanbul Cumhuriyet Savcılığınca yürütülüyordu. 26 Ekim'de verilen kararda; Fırtına, Yalman ve Örnek'in "Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükûmetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek ve 5607 Sayılı Kanuna Muhalefet etmekle suçlandıkları hatırlatıldı. Suç tarihinin "2002 -2004" olarak belirtildiği kararda, Ergenekon örgütü ile bağlantı kurulamadığı kaydedildi. Dosyanın bu nedenle ayrıldığını belirten Savcı Mehmet Ergül, suça isnat edilen konuların Ankara'da meydana gelmiş olması nedeniyle dosyayı Ankara özel yetkili Cumhuriyet Savcılığı'na gönderdi.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler