YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Darbe Günlükleri"nden beraat etmişti
"Darbe Günlükleri"nden beraat etmişti
"Darbe Günlükleri"nden beraat etmişti
16 Nisan 2008 / 08:38 Güncelleme: 16 Nisan 2008 / 00:00

Nokta Dergisi'nde yayınlanan ve emekli Oramiral Özden Örnek'e ait olduğu tespit edilen 'darbe günlükleri' başlıklı haberle ilgili iftira ve hakaret suçundan yargılanan ve beraat eden gazeteci Alper Görmüş karara itiraz edecek.


Ayışığı ve Sarıkız isimli iki darbe girişimini deşifre etmelerine rağmen bu konuda hiçbir soruşturma açılmadığını hatırlatan Görmüş, beraat kararının gerekçesini temyiz edeceklerini açıkladı. Temyiz dilekçesinde yargılamanın sadece iftira ve hakaret yönünden değil, soruşturmanın derinleştirilerek davanın darbe girişimlerini de kapsaması gerektiği belirtilecek. Nokta Dergisi'nin kapatılmasıyla sonuçlanan haber 29 Mart-4 Nisan 2007 tarihleri arasında 22. sayısında yayınlanmıştı. Emekli Deniz Kuvvetleri komutanlarından Oramiral Özden Örnek'e ait olduğunu belirtilen günlüğe dayanarak, Türkiye'nin 2004 senesinde 'Sarıkız' ve 'Ayışığı' kod adlı iki darbe atlattığı yazılmıştı.


Günlükte özel çalışma, muhtıra, eylem planı ve darbeyle sonuçlanması planlanan siyasi çalışmaların bir yıla yayılan dökümü bulunuyordu. Habere konu olan günlükteki çarpıcı notlar arasında dönemin Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök'ün karşı duruşuna rağmen dört kuvvet komutanının hazırladığı 'Sarıkız' adı verilen darbe planı dikkat çekiyordu. Habere göre Örnek, günlüğüne 22 Eylül 2003 tarihinde, "Ortalıkta sezdiğim kadarı ile Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur (JANGENK) kışkırtıcı rol oynuyor." notunu düşmüştü.


Alper Görmüş, 'iftira' ve 'hakaret' iddiasıyla yargılandığı davanın karar duruşmasında 'darbe günlüklerinin' soruşturmasını talep etti. Zira Ergenekon soruşturmasını yürüten Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz, günlükleri içeren CD'yi emniyete inceletmiş ve belgelerin Örnek'in bilgisayarından çıkmış olduğu belirlenmişti. CD'yi mahkemeye sunan Görmüş, haberinin doğrulandığını belirtti. Cumhuriyet Savcısı Süleyman Aydın'ın soruşturmanın derinleştirilmesini talep etmesine rağmen mahkeme, Görmüş hakkında beraat kararı vererek, günlüklerin sorgulanmasına gerek görmedi.


Kararın gerekçesini temyiz ediyoruz


Alper Görmüş ise darbe girişimlerinin cezasız kalmaması için kararın gerekçesini temyiz edeceklerini söyledi. Görmüş, "Savcı, günlüklerin gerçeğe uygun olduğunu ve soruşturmanın geliştirilmesi yönünde mütalaa verdi. Talebimiz doğrultusunda emniyetin tespit ettiği günlüklerin kime ait olduğu yönündeki raporun mahkeme tarafından talep edilmesini istedi. Ancak hakim mütalaaya uymadan kararını verdi." şeklinde konuştu. Temyiz dilekçemizi bugün veya yarın vereceklerini kaydeden Görmüş, "Biz temyiz başvurusunda bulunacağız, gerisi savcıların inisiyatifine kalmış." dedi. ZAMAN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler