YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Darbe girişimi sonrası ilk anket! halk hainleri biliyor
Optimar araştırma şirketinin darbe girişimi anketine göre toplumun yüzde 37'si için sorumlunun FETÖ, yüzde 25'i için ise sorumlunun hem FETÖ hem de ABD olduğu ortaya çıktı.
Darbe girişimi sonrası ilk anket! halk hainleri biliyor
26 Temmuz 2016 / 15:59 Güncelleme: 26 Temmuz 2016 / 16:05

Optimar araştırma şirketi Türkiye geneli yaptığı darbe girişimi anketinin sonuçlarını açıkladı. Sonuçlarına göre 15 Temmuz akşamı her 10 kişiden 4'ü meydanlara inip darbeye direndi.

FETÖ ÜYESİ ASKERLERİN DARBESİNİN KARŞISINDA DURDULAR

Optimar Araştırma'nın Türkiye genelinde yaptığı çalışmanın sonuçları açıklandı. Buna göre, her on kişiden dördü Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyesi askerler tarafından girişilen darbe kalkışması karşısında aynı gece sokaklara, meydanlara inerek direndi.

ARAŞTIRMA 1273 KATILIMCI İLE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Araştırma sonuçlarını kamuoyu ile paylaşan Optimar Araştırma Genel Müdürü Hilmi Daşdemir "15 Temmuz gecesinden 16 Temmuz'un ilk ışıklarına kadar ben de sokaklardaydım. Genelkurmay kavşağında tankların karşısına çıplak elleri ile çıkanlardan biri de bendim. Dolayısıyla hem sade bir vatandaş hem de bir araştırmacı olarak yaşananların kamuoyunda nasıl algılandığı şiddetle merak ediyorduk. 1273 katılımcı ile gerçekleştirdiğimiz araştırma, Türk siyasi tarihinin önemli bir anı olarak kaydedilecek 15 Temmuz'a dair çok değerli kanaatleri önümüze koymuş durumda" dedi.

KATILIMCILARIN DÖRTTE BİRİ DARBE GECESİ DIŞARDAYDI

Araştırma bulgularına dair kanaatlerini "15 Temmuz'da katılımcıların dörtte birinin darbe girişimi sırasında dışarıda olduğunu görüyoruz. Ancak FETÖ'cü teröristlerin kalkışması nedeni ile dışarıya çıkanların oranının yüzde 40 yükseliyor. İnsanlar gördükleri karşısında daha fazla evde duramayarak kendilerini meydanlara atıyorlar.

HALK DARBEYİ KİMİN YAPTIĞINI BİLİYOR

Bu oran araştırmayı 18 yaş üzeri katılımcılarla yaptığımız düşünülecek olursa daha da yüksektir. Dışarıya çıkanların parti dağılımlarına baktığımızda ise AK Parti'lilerin ağırlıkta olmalarına rağmen her partiden darbe karşıtının farklı oranlarda da olsa meydanlarda olduğunu görmek ise son derece sevindirici bir durum" diyerek paylaşan Daşdemir "Darbenin kim tarafından organize edildiği yönünde kamuoyunun zihni son derece açık. Toplumun yüzde 37'si için sorumlu FETÖ, yüzde 25 için ise sorumlu hem FETÖ hem de ABD dolayısıyla toplumun yüzde 62'si bu yaşananların ardında Fethullah Gülen'in olduğu konusunda son derece net bir fikre sahip" şeklinde konuştu.

1-20160726160054.jpg

2-978.jpg

3-531.jpg

4-317.jpg

5-188.jpg

6-105.jpg

7-069.jpg

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler