YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Darbe girişimi başarısız olunca belgeleri imha ettik!
Emniyete yönelik yapılan 'paralel' operasyon sonrası başka illere atanan 25 polis memuru, 17 Aralık ve sonrası yaşananları anlattı. İfade veren polisler: "17 Aralık darbe girişimi başarısız olunca amirlerimizin talimatıyla belgeleri imha ettik"
Darbe girişimi başarısız olunca belgeleri imha ettik!
30 Ocak 2015 / 07:42 Güncelleme: 30 Ocak 2015 / 07:50

İstanbul emniyetindeki 'paralel' yapılanma ile ilgili soruşturmada 17 Aralık operasyonu sonrası başka illere atanan 25 polis memuru 'darbeye yardım' suçlamasıyla ifade verdi.

Baskı altında sahte tutanaklar hazırladıklarını itiraf eden polisler darbe girişiminin başarısız olmasıyla paniğe kapılan 'paralel' amirlerinin kendilerine zorla bilgisayarlardaki kayıtların silindiğine dair tutanak hazırlattığını ve birçok belgenin makinelerde imha edildiğini söyledi.  

"Sahte belgeleri baskıyla yok ettik"

Polis memurları birçok usulsüz işlem yapıldığını ancak bunların amirlerinin baskısıyla zorla gerçekleştirmek zorunda kaldıklarını söyledi.  

Soruşturma kapsamında ‘Darbeye yardım ve yataklık’, ‘Darbeye destek olmak', 'Darbe yapılabilmesi için uygun ortamın sağlanmasında görev almak ’ suçlamalarıyla ifadeleri alınmaya başlayan ve şehir dışında görevlendirilen 25 polis memurundan M.Ç., bazı evrakları imha ettiklerini ve değişiklikler yaptıklarını itiraf etti.

Tüm bu değişikliklerin başkomiser ve komiserlerinin emriyle zorla yaptıklarını anlatan polis memuru M.Ç.,  emniyet içindeki Paralel Yapı'nın kurum içinde nasıl bir faaliyet içinde olduklarını da anlattı. Polis memuru Y.A. ise 17 Aralık operasyonu sonrası bazı bilgi ve belgelerin imha edildiğini doğruladı.

Bir diğer polis memuru M.C. ise o dönem yükselmek için Gülen Hareketi'ne üye olmanın adeta zorunluluk olduğunu ifade etti.

Himmet parası alıyorlardı 

Polis memuru M.C:  "Emniyet içinde Gülen Hareketi vardı ama ben üye değildim. Sadece Kürtçe bildiğim için beni aralarına aldılar. Hareket'e girmediğim için başkomiser İ.A. , komiser M.F.,  bana kötü davranırlardı. Abi olarak bildikleri Selami Abi, ‘burada yükselmek istiyorsan Gülen Hareketi'nin içine gireceksin’ diyordu. Beni önemli işlere göndermiyorlardı. Himmet parası topluyorlardı, ben vermedim."  

Paralel tutanak tuttuk

Polis memuru M.Ç.: "17 Aralık operasyonu sonrası görevden almalar başlayınca üst amirim bana 'bilgisayarların kurcalandığı ve bazı evrakların silindiğine' dair bir tutanak tutmamı istedi. Ben de buna istinaden tutanak hazırladım fakat baş komiser M.Ü., bu yazıyı yukarıya iletmeden kendisi 'görüldü' yapıp ‘"lazım olursa kullanırız"’ dedi. Daha sonra gazetelerde konuyla ilgili haber çıkınca yeni bir tutanak daha tuttuk."

Talimatı komiser verdi 

Polis memuru Y.A: "Emniyet içinde Gülen Hareketi'nin varlığını biliyorum. 17 Aralık’ta bazı kağıtlar makinede imha edildi. Bu imhalar da komiser A.İ.’nin talimatıyla yapıldı."

 

AKŞAM

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler