YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Darbe gecesi Boğaziçi Köprüsüne çıkan 22 asker serbest bırakıldı
15 Temmuz darbe girişimi gecesi Boğaziçi Köprüsünde bulunan ve olaylar sırasında tanklara gizlendiği belirlenen çoğu Hava Harp Okulu Kuleli Askeri lisesi öğrencilerin de bulunduğu 22 asker dün çıkarıldıkları mahkemece serbest bırakıldı.
Darbe gecesi Boğaziçi Köprüsüne çıkan 22 asker serbest bırakıldı
20 Temmuz 2016 / 13:49 Güncelleme: 20 Temmuz 2016 / 14:01

Askerlerin ifadelerinde, polis ve vatandaşlarla çıkan çatışma sırasında 4-5 saat boyunca tankların içinde saklandıklarını söyledikleri belirtildi.

"KÖPRÜYE TATBİKAT İÇİN ÇIKARILDIK"

Darbe girişimi soruşturması kapsamında gözaltına alınarak tutuklanmaları talep edilen çoğu askeri öğrenci 22 er, dün İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimliği'nde sorgulandı. Şüphelilerin sesli ve görüntülü sistem aracılığıyla alınan ifadelerinde, 15 Temmuz gecesi Boğaziçi Köprüsü'ne tatbikat için çıkarıldıklarını, ancak vatandaşlar ve polislerle çıkan çatışma sonrasında tanklara gizlendiklerini söyledikleri öğrenildi.

"SİZE BİR ŞEY OLURSA BEN DE KAFAMA SIKARIM"

Komutanları tarafından vatandaşa silah sıkmaları için zorlandıklarını anlatan şüphelilerin, 4-5 saat boyunca tankta gizlendikleri sırada bazılarının sıcaktan bayıldığını, bu sırada bir polis memurunun kendilerine "Size bir şey olursa ben de kafama sıkarım" demesi üzerine teslim olduklarını söyledikleri belirtildi.

Mahkeme, dosya kapsamı, mevcut delil durumu, şüphelilerin emir komuta zinciri içerisindeki görev ve konumlarını dikkate alarak serbest bırakılmalarına karar verdi. Şüpheliler hakkında yurtdışına çıkış yasağı konuldu. Öte yandan emniyetten belediye otobüsleriyle getirilen askerler, savcılık ifadeleri alınıncaya kadar otobüslerde bekletiliyor. Otobüslerin güvenliğini çevik kuvvet ve özel harekat polisi sağlıyor.

 

DHA

 // Mesut
Külliyen yalan.bende askeri okulda okudum bilmemesi mümkün değil. Fakat bunları vaadlerle kaldırmışlar....
20 Temmuz 2016 14:38
 // Rasim DUMAN
Yahu bize daha 15 yasimizda iken Askeri Okul'da "Hicbir amir maiyetine, hizmete muteallik olmayan emir veremez ve sayet boyle bir emir verilir ise de, itaat olunmaz, itaat eden mes'uldur" diye ogretmislerdi. Yani simdi bunlar o kadar hadiseyi yasiyorlar, her nasilsa isin hakiki mahiyyetini fehm ve idrak edemiyorlar ! İnanmiyorum !...
20 Temmuz 2016 14:04
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler