YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Darbe' diyen savcıya şok
17 ve 25 aralık operasyonları ile ilgili 'yargı eliyle darbe' diyen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Demir, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) tarafından ablukaya alındı.
'Darbe' diyen savcıya şok
10 Haziran 2014 / 10:19 Güncelleme: 10 Haziran 2014 / 10:21

17 ve 25 Aralık operasyonlarının yargı eliyle darbe girişimi olduğunu adalet. org sitesindeki yazılarıyla ve aralarında aHaber dahil televizyon programlarında anlatan Cumhuriyet Savcısı Mehmet Demir, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) tarafından ablukaya alındı.

Demir'in paralel yapılanmaya yönelik bu çıkışları, bir soruşturmada CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu sehven ifadeye çağırması olayıyla birleştirilerek sürgün ve ceza kampanyasına dönüştürüldü. Savcı Zekeriya Öz'ün mal varlığındaki 290 bin liralık izahsız artışı soruşturmayan HSYK, Demir hakkında soruşturma üstüne soruşturma açıyor.

'Ne maksatla katıldı?'

Hükümeti destekleyen üyelerden oluştuğu propagandası yapılan HSYK 1. Dairesi, Kılıçdaroğlu soruşturması nedeniyle Demir'i geçici görevlendirmeyle İstanbul Adliyesi'nden Edirne Adliyesi'ne sürdü. HSYK 3. Dairesi, 17 Aralık'tan sonra HSYK ve yargıdaki paralel yapılanmayı anlattığı program nedeniyle inceleme başlatıldı. 3. Daire 16 Mayıs 2014'te TV Net'e bir yazı göndererek, "Ne maksatla Savcı Demir programa katıldı" diye sordu. Savcı Demir hakkında, 28 Eylül 2009'da bir müfettişin hakkında düzenlediği hal kağıdı aleyhinde, idare mahkemesine açtığı iptal davası dilekçesindeki ibarelerinin müfettişe hakaret içerdiği gerekçesiyle hakkında ceza davası açıldı. Demir 17 Ocak'ta beraat etmesine karşın 2. Daire, 14 Mayıs'ta disiplin dosyasını ele alarak uyarı cezası verdi.

 

SABAH

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler