YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Darbe anayasası artık yok olmalı
12 Eylül'de oyunun 'evet' olacağını açıklayan ünlü yazar Adalet Ağaoğlu, "Bu darbe ürünü anayasa artık değişmeli hatta yok olmalı" dedi.
Darbe anayasası artık yok olmalı
04 Eylül 2010 / 07:54 Güncelleme: 04 Eylül 2010 / 08:00

12 Eylül'deki halk oylamasına sayılı günler kala sanat ve edebiyat dünyasının önemli isimleri oylarının rengini bir bir açıklıyor. Ünlü yazar Adalet Ağaoğlu da bu isimlerden biri. Anayasa paketini amaçları ve içeriği bağlamında olumlu gören Ağaoğlu, darbe ve darbecileri önleyecek maddelere sıcak bakıyor.

OYUM 'EVET' OLACAK

Darbeciler eliyle hazırlanan anayasalardan dert yanan Ağaoğlu, halk oylamasında oyunun 'evet' olacağını kaydederek "Bu darbe ürünü anayasa artık değişmeli hatta yok olmalı" dedi. Anayasa reformunu değerlendiren Adalet Ağaoğlu, darbe kurumları ile kurallarına her zaman ve zeminde karşı çıktığını, çıkmaya da devam edeceğini dile getirdi.

İKTİDARDAN ALACAKLIYIZ

Ağaoğlu, anayasanın tamamının TBMM tarafından yeniden ele alınması gerektiğini vurgularken, "Referandumu önümüze koyan iktidardan alacaklıyız. Sözünü ettiğim elbette yeni bir anayasa. Bakın ben anayasa değişikliği kabul edildiği takdirde noksan olan her ne ise yolunda gitmeyen her ne ise artık onu isteyebileceğim. 'Evet' kararı önümüzü açacak. Sivil ve yeni bir anayasanın peşini bırakmayacağız" ifadelerini kullandı. Sivil anayasa umudunu her zaman koruduğunu, korumaya da devam edeceğini belirten Ağaoğlu, reform paketini bir adım olarak gördüğünün altını çizdi.

NEDEN KIYAMET KOPUYOR

Sivillerin senelerce askeri mahkemelerce yargılanmasına tepki gösteren ünlü yazar şu yorumu yaptı: "Bu yargılama biçimi mutlak suretle kaldırılmalı. Bir de muhalefet devamlı iktidarı hedef alıyor. Fakat darbe anayasasına karşı kayıtsız kalıyor. Halbuki bu anayasada tenkit edilecek o kadar çok madde var ki. Bugüne kadar 40 madde yenilendi. Hepsi sessiz sedasız geçti gitti de burada kıyamet kopuyor. Anlamak mümkün değil." Adalet Ağaoğlu, darbeyi önleyecek, birey haklarını öne alıp milli iradeyi öne koyacak bir anayasa yapılmasının zaruret olduğunu da sözlerine ekledi. (Cihan)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler