YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Daraltılmış Bölge Sistemi Türkiye için hayırlıdır"
"Daraltılmış Bölge Sistemi Türkiye için hayırlıdır"
18 Nisan 2014 14:02
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, AK Parti tarafından gündeme getirilen ‘Daraltılmış Bölgeli Seçim Sistemi’nin Türkiye için hayırlı olacağını söyledi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, bir dizi ziyaret ve açılış törenlerine katılmak üzere memleketi Yozgat’a geldi. Bozdağ, Yerköy İlçesinde kaymakamlık ziyareti sonrası gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. 

MİT Yasa Tasarısı’nın mecliste kabul edilmesiyle ilgili bir soruya Bozdağ,  "MİT yasası son derece önemli değişikleri öngörüyor. Türk Milli İstihbarat Teşkilatı’nın, hem içerde hem dışarıda, daha etkin görev yapmasını sağlıyor ve gücüne güç katıyor. Hayırlı olsun diyorum. Eleştirileri haksız ve yersiz buluyorum."dedi.

AK Parti tarafından Daraltılmış Bölgeli Seçim Sistemi’nin  gündeme getirilmesiyle ilgili bir soruyu ise Bozdağ, "Türkiye için hayırlı olacak. Demokratikleşme paketini Türkiye kamuoyuna açıklarken sayın başbakanımız üç tane alternatif sundu. Bir tanesi eğer siyasi partiler sıfır barajının olduğu Türkiye istiyorlarsa dar bölge sıfır baraj. Biz buna varız. Yok buna razı değiliz, biz daralatılmış bölge yüzde 5 baraj istiyorlarsa, biz buna da varız, şeklinde. Ama 'yok biz bunda yokuz.

Yüzde 10 barajıyla devam ediyoruz' diyorlarsa biz ona da varız diye üç alternatifli bir açıklamada bulundu. Yani bu açıklamalar Eylül ayında yapıldı. O günden bugüne muhalefet partileri bunlardan hangisini tercih edeceğini Türkiye kamuoyu ile paylaşmadılar.

Sadece işte dar bölge falana yarar, daraltılmış bölge filana yarar şeklinde değerlendirmeler oldu. Ama CHP veya MHP vaya başka bir parti bu üç sistemden hangisine evet dediklerini açıklamadılar. Bir yandan yüzde 10 barajının yüksek olduğunu bunun demokratik olmadığını söyleyeceksiniz ama öte yandan da sıfır barajın olduğu sisteme hayır diyeceksiniz. Bunu anlamak mümkün değil." şeklinde cevaplandırdı. 

Bizim siyasi partilerimiz kararsızlık içindedir

Dar bölge seçim sistemiyle ilgili muhalefet partilerinin kararsızlık içerisinde olduğunu söyleyen Bozdağ, “Ama maalesef şu anda bizim siyasi partilerimiz bu noktada bir kararsızlık içindedirler. Biz bu tartışmanın Türkiye’nin hayrına yararına olduğunu düşünüyoruz. Barajın aşağı inmesi, daraltılmış bölge Türkiye için hayırlıdır. Yok 'biz dar bölge, sıfır baraj istiyoruz' diyorlarsa Türkiye ona da hazırdır. AK Parti ona da hazırdır.

Biz her ikisine de açık olduğumuzu söyledik. Burada açık olmayan muhalefet partileridir. Onların görüşleri nedir. Esasında bu soruları muhalefete sorsanız daha iyi olur. Bizim görüşümüz çok açık, çok net. Şu anda bunu konuşuyoruz, tartışıyoruz. Parlamentoya böyle bir düzenleme gelirse hangi aşamalardan sonra yasalaşacağı bellidir. Şu anda bu tartışılan bir konu.”
ifadelerini kulandı.
 

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler