21 Haziran 2018 Perşembe
 • Altın192,411
 • BIST95.057
 • Dolar4,7244
 • Euro5,4834
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2554
 • İstanbul25 °C
 • Ankara20 °C
 • İzmir25 °C
 • Konya17 °C
 • Adana25 °C
 • Antalya25 °C
 • Diyarbakır27 °C
 • Bursa22 °C
 • Kayseri18 °C
 • Kocaeli22 °C
 • Şanlıurfa29 °C
 • Gaziantep24 °C
 • İçel27 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Danıştay'ın kasasıyla iş tutmuş
Danıştay saldırganlarına para verdiği iddiasıyla 240 gündür aranan Sinan Berberoğlu, İstanbul'da yürütülen bir çete soruşturması kapsamında iş adamı Faruk Süren ve Efe Önbilgin ile birlikte gözaltına alındı.
Danıştay'ın kasasıyla iş tutmuş
19 Ekim 2011 / 07:33 Güncelleme: 19 Ekim 2011 / 07:34

İstanbul'da 'adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs' ve 'çıkar amaçlı suç örgütü kurmak' iddialarına ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında ev ve bürolarında arama yapılan iş adamları Faruk Süren ve Efe Önbilgin'in ve Danıştay saldırganlarına maddi destek sağlamak suçundan aranan Sinan Berberoğlu'nun da aralarında bulunduğu 24 kişi gözaltına alındı. İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, dün sabah saatlerinde vergi kaçakçılığının yanı sıra, vergi ve tapu daireleri ile çeşitli dava dosyalarında sahtecilik yapan çeteye yönelik geniş çaplı bir operasyon düzenledi. Polis, operasyon kapsamında kanlı Danıştay baskınının sanıklarından Osman Yıldırım'ın ifadesinde "Bize para verdi" dediği ve Ergenekon davalarına bakan mahkemenin talimatıyla 240 gündür aranan Sinan Berberoğlu'nu gözaltına alındı.

BERBEROĞLU ARANIRKEN DAVALARI ETKİLEDİ

Çete lideri olduğu öğrenilen Sinan Berberoğlu'nun devam eden davalara müdahale ederek adli yargılamayı etkilediği iddia edildi. Danıştay davasında gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan Sinan Berberoğlu'nun adı, aynı davanın sanıklarından Osman Yıldırım'ın ifadelerinde de geçiyor. Osman Yıldırım, Berberoğlu'nun saldırıdan önce kendisine para verdiğini iddia etmişti. Bilindiği gibi Yıldırım'ın Berberoğlu'na saldırı sonrasında mesaj gönderdiği belirlenmişti. Alparslan Arslan'ın Ankara'da Danıştay'ı saldırsını gerçekleşitirdiği tarihten bir gün önce Sinan Berberoğlu ile buluşup görüştüğü iddia edilmişti. Danıştay saldırısının birleştirildiği 1. Ergenekon Mahkemesi, Berberoğlu hakkında mahklemeye zorla getirilmesi kararı vermişti. Polis, bu karar doğrultusunda 240 gündür Berberoğlu'nu yakalamaya çalışıyordu.

MÜDÜR VE KATİPLE İŞİ HALLEDİYORLARDI

Organize Suçlarla Mücadele Ekipleri, şebekeyi çökertmek için 1 yıl boyunca çalıştı. Yapılan takip ve araştırmalar sonucu şebekenin çalışma sistemi de çözüldü. Şebekenin müdahale edeceği davanın görüldüğü mahkemenin yazı işleri müdürü ya da katibi ile temas kurduğu anlaşıldı. Hakim ve savcıların haberi olmadan dosyaya müdahalede bulunulduğu, evrakların hasıraltı edildiği ya da dava dosyalarındaki önemli belgelerin imha edildiği tesbit edildi. Polis, bu belgeler arasında genellikle tapu daireleriyle yazışmalar, icra bilgileri, vergi dairesi yazışmaların bulunduğunu tespit etti. Çetenin bu yöntemle savcı ve hakimlerin davayı etkileyecek belgeleri göremeden karar vermelerinin sağlandığı ortaya çıktı.

SÜREN BORSA DAVASI İÇİN YARDIM İSTEMİŞ

Dava dosyalarını değiştiren ve yargılamayı etkileme faaliyetinde bulunan şebekeyle irtibata geçen isimlerden birinin de operasyon kapsamında gözaltına alınan Galatasaray eski başkanı Faruk Süren olduğu ileri sürüldü. Borsa operasyonu sırasında ifade veren Süren'in Berberoğlu ile diyaloğa geçerek devam etmekte olan Sermaye Piyasası Kurulu ile ilgil davasının sonucu etkilemeye çalıştığı iddia edildi. Şişli Adliyesi'nde devam eden davalarla ilgili olarak Süren'in lehte karar çıkması için Berberoğlu ile temas kurduğu ve yardım talep ettiği belirtildi. Polis dün operasyon kapsamında Süren'in ev ve Şişli'deki ofisinde arama yaptı. Gözaltına alınan Süren, sorgulamasının yapılması için İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne getirildi.

Süren, TNT Genel müdür Efe Önbilgin ve Berberoğlu'nun yanı sıra 5 adliye çalışanı, 1 zabıta ve 1 vergi memurunun da aralarında bulunduğu 24 kişi gözaltına alındı.

 

'Bir şey yok' dedi

'Adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs' ve 'çıkar amaçlı suç örgütü kurmak' iddialarına yönelik yürütülen operasyonda gözaltına alınan Faruk Süren'in Şişli'deki ofisinde polis arama yaptı. Bir süre sonra, Süren, polisler eşliğinde ofisinin bulunduğu binadan çıkarıldı. İşadamı Süren, polis aracına binişi sırasında, basın mensuplarının "niçin göz altına alındınız" sorusuna, 'Bir şey yok arkadaşlar' şeklinde yanıt verdi.

 

 

Kumar borcunu sildirdi

Gözaltına alınan Efe Önbilgin'in de lüks otomobil satan bir galericiye olan kumar borcunu ödememek için Berberoğlu liderliğindeki şebekeyle irtibata geçmesi nedeniyle gözaltına alındığı belirtildi. Şebekenin de Önbilgin ile temas kurulduktan sonra çalışmalara başladığı ve irtibatlı olduğu adliyedeki katipleri kullanarak alacaklı galerici hakkında dava açılmasını sağladığı ileri sürüldü. Hakkında sahte suç duyuruları ile dava açılan galerici ve Önbilgin'in şebeke tarafından bir araya getirildiği ve açılan sahte davaların kapatılması karşılığında kumar borcunun silindiği öğrenildi. (Yeni şafak)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler