YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Danıştay'dan durdurma kararı
Danıştay, SGK ile TEB arasındaki ilaç temini protokolünün feshine ilişkin SGK işlemi ile eczacılarla tek tek sözleşme yapılmasını öngören işlemin yürütmelerini ''SGK'dan savunma alınıp yeni bir karar verilinceye kadar'' durdurdu.
Danıştay'dan durdurma kararı
13 Ocak 2010 / 14:06 Güncelleme: 13 Ocak 2010 / 14:17

Danıştay 8. ve 10. Daireleri Müşterek Heyeti, SGK ile TEB arasındaki ilaç temini protokolünün feshine ilişkin SGK işlemi ile eczacılarla tek tek sözleşme yapılmasını öngören işlemin yürütmelerini ''SGK'dan savunma alınıp yeni bir karar verilinceye kadar'' durdurdu.

İstanbul Eczacı Odası, SGK ile TEB arasında imzalanan ''Sosyal Güvenlik Kurumu Kapsamındaki Kişilerin TEB Üyesi Eczanelerden İlaç Teminine İlişkin Protokol''ün, SGK tarafından tek taraflı feshine ilişkin noter aracılığıyla gönderilen işlemin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştayda dava açtı.

Oda ayrıca, SGK'nın fesih işlemleri tamamlanana kadar kurumca hazırlanan yeni sözleşmeyi imzalayan eczacıların reçete karşılamaya devam edecekleri yönünde tesis edilen ve kurum internet sitesinde duyurulan işlemin de iptali ve yürütmesinin durdurulmasını talep etti.

İki ayrı davada da ilk incelemeye yapan Danıştay 8. ve 10. Daireleri Müşterek heyeti, her iki işlemin de yürütmesini ''SGK'dan savunma alınıp yeni bir karar verilinceye kadar'' oy birliğiyle durdurdu.

Kararda, SGK'nın protokolün feshine yönelik işlemi ile kurumca hazırlanan yeni sözleşmeyi imzalayan eczacıların reçete karşılamaya devam edecekleri yönündeki işleminin, Danıştayın ilk derece mahkeme sıfatıyla bakacağı ''düzenleyici işlemler'' niteliğinde olduğu belirtildi.

Dairenin kararında, davanın durumu ve uyuşmazlığın hukuki niteliğine göre işlemlerin uygulanması halinde telafisi güç veya imkansız zararların doğabileceği düşünülerek, davalı SGK'nın savunması alındıktan veya yasal savunma süresi geçtikten sonra bu konuda yeniden bir karar verilinceye kadar dava konusu işlemlerin yürütmelerinin durdurulmasına oy birliğiyle karar verildiği bildirildi.
AA

Devlet İçinde Devlet
 // Cemal Gören
Oldu olacak memleketi onlar idare etseler bari… Bu durumda hükümete falan gerek yok! Bunların devlet içinde devlet olma rezaleti mutlaka önlenmeli, gerekli sınırlamalar tez elden getirilmelidir....
13 Ocak 2010 16:57
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler