YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Danıştay'a yeni Başsavcı
Danıştay'a yeni Başsavcı
23 Eylül 2012 14:26
Turgut Candan'ın yaş haddinden emekli olmasıyla boşalan Danıştay Başsavcılığı'na, 12. Daire Üyesi Mevlüt Çetinkaya seçildi.

Danıştay Genel Kurulu'nca yapılan seçimde 15. Daire Üyesi Ahmet Başpınar ile yarışan Çetinkaya, 84 üyenin oyuyla Danıştay'ın yeni Başsavcısı oldu.

AA muhabirine konuşan Çetinkaya, Merkez Valisi iken 21 Ocak 2008'de Cumhurbaşkanı'nın kontenjanından Danıştay üyeliğine seçildiğini belirtti.

Arkadaşlarının önerisiyle Başsavcılığa aday olduğunu söyleyen Çetinkaya, ''Arkadaşlar teveccüh gösterdiler. Zaten emekliliğime 2 yılım var. Onurlu bir görev olduğu için kabul ettim'' dedi.

Çetinkaya, tüm çalışma arkadaşlarına teşekkür etti.

Yeni yapılan düzenleme ile görev dağılımı yapıldığını ve bazı ilk derece davalarının Danıştay'dan alındığını hatırlatan Çetinkaya, bu kapsamda Danıştay'daki savcı sayısında da azalmaya gidildiğin belirtti.

Çetinkaya, ''Danıştay'ımızın iş yükünü azaltmak, dosyaları hızlandırmak için dengeli şekilde Danıştay'ın süratine biz de yardımcı olacağız'' diye konuştu.


-Özgeçmişi-


Mevlüt Çetinkaya, 9 Ocak 1950'de Çankırı Orta'da doğdu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden 1975 yılında mezun olan Çetinkaya, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nde memur, Çankırı Valiliği'nde kaymakam adayı, Sivas Hafik, Kayseri Tomarza ve Ağrı Hamur kaymakamı, İçişleri Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü'nde şube müdürü, daire başkanı, genel müdür yardımcısı ve genel müdürlük yaptı.

Niğde ve Kayseri valisi olarak görev yapan Çetinkaya, merkez valiliği görevini sürdürürken 16 Ocak 2008'de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Danıştay üyeliğine seçildi. Mevlüt Çetinkaya, evli ve iki çocuk babası. AA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler