YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Danıştay kararına tepki
İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Yalova Valisi Erbay'ın Danıştay tarafından göreve iadesine tepki gösterdi.
Danıştay kararına tepki
02 Şubat 2011 / 20:06 Güncelleme: 02 Şubat 2011 / 20:12

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Yalova Valisi Yusuf Erbay'ın mahkeme kararıyla görevine dönmesiyle ilgili olarak ''Danıştayın verdiği karar tamamen yerindelikle ilgili ve keyfi karardır'' dedi.

Erbay'ın üçüncü defa yargı yoluyla görevini iade edildiğini belirten Atalay, bir valiyi atamanın ya da görevden almanın hükümetin hakkı olduğunu söyledi.

Vali Erbay'ın daha önce hükümet tarafından görevden alındığını ifade eden Atalay, ''Vali Danıştaya gitti. Danıştay onu tekrar görevine iade etti. Bir süre valilik yaptı. Biz tekrar görevden aldık. Tekrar Danıştaya gitti. Danıştay Valiyi tekrar görevine iade etti'' diye konuştu.

Bakanlığın hukukun gereğini yerine getirdiğini vurgulayan Atalay, şunları kaydetti:

''Bizim yargı yerindelik kararı veremez diye bir Anayasa değişikliğimiz var. Danıştay'ın bu kararlarını hukukilikten ziyade yerindelik kararı olarak görüyoruz. Valilikle ilgili atamalar, istisnai kararlardır, istisnai görevlerdir. Hükümetin burada tabii ki tercihleri olacaktır. Yargı bunlara ancak hukukilik açısından bakar. Şu anda Danıştayın verdiği karar tamamen yerindelikle ilgili ve keyfi karardır. Yerindelik kararı veriyorlar, hukukilik kararı vermiyorlar. Yani yargı hukukun içinde, hukukla ilgili karar verir. İdarenin eylem ve işlemleri hukuka uygun mu değil mi? İdari yargı buna bakar. İdarenin eylem ve işlemi yerinde mi değil mi diye bakamaz. O zaman kendisi idarenin yerine geçer. Görevden alma ve atamaları o zaman Danıştay yapar. Buyursunlar yapsınlar o zaman.''

Atalay, serbest bırakıldıktan sonra kaçan Hizbullah davası sanıklarına ilişkin çalışmaların ise sürdüğünü belirtti. AA

 

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler