YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Danıştay kararına Bakandan açıklama
Danıştay, GDO'lu ürünlerle ilgili yönetmeliğin bazı maddelerinin yürütmesini durdurdu. Bakan Eker'den karara ilk açıklama geldi..
Danıştay kararına Bakandan açıklama
04 Aralık 2009 / 13:14 Güncelleme: 04 Aralık 2009 / 13:51

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, ''Konunun uzmanı olmayanlar, ilgisiz insanlar, yani hibrit tohum ile GDO ürün arasındaki farkı bilmeyen, bundan bile bihaber olan 'uzman' diye, üzülerek söylüyorum, bazen 'bilim insanı' diye halkın kafasını karıştırdılar'' dedi.

Eker, ''1. Gıda Güvenliği Kongresi''nin açılışında yaptığı konuşmada, 26 Ekim tarihinden önce GDO mevzuatının beyan esasına dayandığını belirterek, beyan edilmediği takdirde uluslararası hukuka göre de iç hukuka göre de yapılacak bir şey olmadığını söyledi.

Eker, bir yasa taslağı hazırladıklarını, bunun Bakanlar Kurulu gündeminde yer aldığını ve yakında Meclis'e geleceğini belirterek, şöyle konuştu:

''Kanun çıkıncaya kadar elimizde başka kanunlarımız var. Gıda Kanunu var, Yem Kanunu var, standartlarla ilgili kanunlar var. Bunların hepsi bize yönetmelik düzenleme yetkisi veriyor. Bunu hukukçularımız söylüyor. Biz buradan aldığımız yetkiyle, Biyogüvenlik Kanunu çıkıncaya kadar bir boşluk olmasın, Türkiye bu alanda bir denetim yapsın, bir kontrol yapsın, başıboş kalmasın, sadece beyan usulüyle kalmasın diye bu yönetmeliği çıkardık. Amacımız GDO ile ilgili olarak daha sıkı kontrol ve denetim mekanizması oluşturmaktı. Amaç buydu. Başka bir amacı bunun yok. Tüketicinin, halkın sağlığını korumaya, bu konuda daha fazla dikkat etmeye matuf bir uygulamaydı, bir yönetmelikti. Ama maalesef konunun uzmanı olmayanlar, ilgisiz insanlarla, yani hibrit tohum ile GDO ürün arasındaki farkı bilmeyen, bundan bile bihaber olan 'uzman' diye, üzülerek söylüyorum, bazen 'bilim insanı' diye halkın kafasını karıştırdılar. GDO diye domatesi, salatalığı, patlıcanı gösterdiler. İnsanların zihninde soru işaretleri oluşturdular. Konunun uzmanları sustu. Konu uzmanları olmayanlar çıkıp bunları çerçevesinden çıkarıp, o şekilde tartıştılar.''

Bakan Eker, bu yönetmeliğin hedefi, kapsamı ve uygulaması itibariyle GDO'lu ürünün Türkiye'ye girişini denetlemeyle ilgili olduğunu vurgulayarak, ancak tersi bir ifadeyle, ''önceden yasakmış da bu yönetmelikle serbestleştiriliyormuş'' gibi gösterildiğini belirtti.

''Maalesef çok bağıranların sesi çok çıkıyor'' diyen Eker, yönetmeliğin yürütmesinin iptali kararını dün medyadan öğrendiğini anlattı.

Eker, kendisinden resmen bir savunmanın alınmadığını dile getirerek, şunları kaydetti:

''Ben dava açıldığını da, karar verildiğini de dün öğrendim. Bizden savunma istenmedi. 'Sizin amacınız neydi, kendinizi nasıl savunuyorsunuz?' denmedi. Tabii Türkiye'de kuvvetler ayrılığı prensibi var. Bu bir yargı kararı, biz bunu uygulayacağız. Yargı kararı gereği neyse onu yapacağız. Hukuka aykırı bir şey yapmamız mümkün değil. Türkiye bir hukuk devleti. Ama doğrusu, bu yönetmelik niye çıktı, bu yönetmeliğin karşısında kimler var, bu yönetmelik niye iptal edildi? Bunların hepsine baktığımda sadece hüzünlü bir tebessüm geliyor içimden. Hayırlı olsun.''
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler