YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Danışma Meclisine Mısırlı bilimadamı atandı
Obama,Müslümanları danışma meclisine atamaya devam ediyor
Danışma Meclisine Mısırlı bilimadamı atandı
30 Nisan 2009 / 16:08 Güncelleme: 30 Nisan 2009 / 00:00

Obama'nın yeni danışmanı Mısırlı bilimadamı


ABD başkanı Obama, muhafazakârların tepkileri arasında Müslümanları danışma konseyine atamaya devam ediyor. Obama, Ahmet Zewail’i danışma meclisine atadı.

Amerikan başkanı Barack Obama, yaklaşık iki hafta kadar önce dinler özel danışma kuruluna İslam dinini temsilen Mısırlı Dalya Mücahid'i atadıktan sonra şimdi de yine bir Mısırlı olan Dr. Ahmet Zewail’i bilim ve teknoloji danışma konseyi üyeliğine atadı. 


Beyaz Saray, Kimya alanında Nobel Ödüllü Dr. Ahmet Zewail'in danışma kuruluna seçilmesinin sebebi olarak bilim dalındaki seçkinliği yanında geniş ölçüde saygınlığı bulunan bir şahsiyet olmasını gösterdi.


Beyaz Saray, Mısırlı Bilimadamı Dr. Ahmet Zewail'i, 'sadece ilim sahibi olduğu için değil aynı zamanda Ortadoğu'da 'aklın sesi'ni temsil ettiği için de geniş ölçüde saygınlığı bulunan bilimsel lider bir şahsiyet' olarak nitelendirdi. İşte bu Amerikan başkanı Barack Obama'nın Nobel Ödülü kazanmış Zewail'i bilim ve teknoloji danışma konseyine seçmesinin ardındaki sebepti. 


Beyaz Saray, başkan Obama'nın, Beyaz Saray'a bağlı bilim ve teknoloji danışma kuruluna Mısırlı meşhur bilimadamı Ahmet Zewail'i seçtiğini açıkladı. Bu danışma konseyi çeşitli alanlardan 20 seçkin bilim adamını kapsamaktadır. 


Amerikan başkanının yönetim kurulu, geçtiğimiz Pazartesi akşamı geç saatte altında başkan Obama'nın imzası bulunan listeyi sundu. Listede, konsey üyesi 20 şahıs hakkında özet bilgi yer alıyordu.


Beyaz Saray listesinde Zewail'in öne çıkarılan özellikleri


Zewail hakkında verilen özel bilgiler arasında 1999 yılında Kimya dalında Nobel ödülüne hak kazandığına ve moleküler büyük hız değişikliklerini takip etmeye izin veren çalışmada başkanlık ettiğine işaret ediliyor. 


Zewail hakkındaki tanımlamada ayrıca sadece bilimi nedeniyle değil aynı zamanda Ortadoğu'da 'aklın sesi'ni temsil eder bir şekilde harcadığı çabadan ötürü de büyük saygı gördüğü ifade ediliyor. 


Beyaz Sarayın Zewail'e dair tanımlamasında ayrıca Biyolojik Fizik Merkezi'nin başkanı ve Ulusal Bilimler Akademisi üyesi olduğuna, bilime ve insanlığa katkılarının onuruna posta pulları basıldığına da dikkat çekiliyor. 


Bu seçimle Zewail, Mısırlı Dalya Mücahid'in Beyaz Saray tarafından başkanın dinler hususundaki özel danışmanlık kuruluna seçildiğinin açıklanmasından sonra Amerikan başkanının danışmanlığına katılan ikinci Mısırlı şahıs olmuş oluyor. Ahmet Zewail kimdir?


Dr. Ahmet Zewail 26 Şubat 1946 tarihinde Mısır'ın Damanhour Şehri'nde doğdu. İlk eğitimini Damanhour'da aldı. Sonra babasının çalıştığı Desouk Şehri'ne taşındılar. Lise eğitimini de orada tamamladıktan sonra 1963 yılında İskenderiye Üniversitesi'nde Bilim Fakültesi'ne girdi. 1967 yılında Kimya Bölümü'nden en iyi dereceyle takdir belgesi alarak mezun oldu. Daha sonra aynı üniversitede master yaptı. 


Dr.Ahmet Zewail, iş geleceğine 1966 yılında İskenderiye'deki Şel Şirketi'nde stajer olarak başladı. Yüksek eğitimini Amerika'da tamamladı. 1974 yılında Pensilivanya Üniversitesi'nden doktorluk diploması aldı. Doktorasını yaptıktan sonra da Kaliforniya'daki Berkeley Üniversitesi'nde araştırma takımına katıldı. 1976 yılında Caltech Fakültesi'nde kimyevi fizik dalında yardımcı doçent olarak atanarak göreve başladı. O dönemde henüz yaşı 30'lardaydı.


1982 yılında kimya dalında doçent oldu.1990 yılında ise Linus Pauling Enstitüsü'nde birinci kimya doçenti olarak onurlandırıldı. 52 yaşında Dr. Ahmet Zewail, 'Femto-Second' (saniyedeki en küçük zaman birimi) ismiyle bilinen; inanılmaz bilimsel keşfi sayesinde Bünyamin Franklin ödülünü kazandı. Ödülünü, meşhur bilim adamlarının, Amerika'nın eski başkanlarından Jimmy Carter ve Gerald Ford gibi önemli şahısların da aralarında bulunduğu 1500 davetli huzurunda yapılan bir törenle aldı.


1991 yılında Zewail, Nobel ödülünü kazandı. Böylelikle kimya dalında Nobel Ödülü'nü alan ilk Müslüman-Arap bilimadamı ünvanını almış oldu. Dr. Ahmet Zewail'den önce de Mısırlı romancı Necip Mahfuz 1988 yılında edebiyat dalında, Mısır'ın eski Cumhurbaşkanı Enver Sedat da 1978 yılında barış dalında Nobel Ödülü'nü almışlardı.


Hamza Muhammed / TİMETURK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler