YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Danimarka'dan Roj TV açıklaması
Danimarka'dan Roj TV açıklaması
25 Mayıs 2012 15:35
Danimarka Dışişleri Bakanı Villy Sovndal'dan Roj TV açıklaması.

Danimarka Dışişleri Bakanı Villy Sovndal, Roj TV'nin ülkesindeki faaliyetlerinin durdurulması konusunda hükümet olarak yetkileri olmadığını, ancak yeni bir kanun değişikliği üzerinde çalıştıklarını belirterek, "Biz bu yasaları terörist örgütlerin televizyon kanalı kuramaması için değiştireceğiz" dedi.

Danimarka Dışişleri Bakanı Villy Sovndal, çalışma ziyareti için geldiği Ankara'da Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile makamında bir araya geldi. Görüşmenin ardından iki bakan ortak basın toplantısı düzenledi.

1972 yılında 20 yaşındayken Türkiye'de 1,5 ay kaldığını söyleyen Danimarka Dışişleri Bakanı Sovndal, o zaman gördüğü misafirperverlikten çok etkilendiğini ve Türkiye hakkında her zaman iyi bir izlenime sahip olduğunu anlattı.

Sovndal, Türkiye'nin son yıllarda müthiş bir atılım yakaladığını ve ekonomik gelişmesinin harikulade olduğunu söyledi. İki ülke arasındaki ticareti geliştirmeyi hedeflediklerini belirten konuk bakan, turizm, eğitim ve kültür alanlarında da ilişkileri ilerletmeyi istediklerini bildirdi.

Türkiye'nin bölgede istikrar sağlayıcı bir rol oynadığının altını çizen Sovndal, Türkiye'nin bu rolünü takdir ettiklerini ifade etti.


-12 günde vize ve fasıllar konusu-


Sovndal, AB dönem başkanı olarak Danimarka'nın Türkiye'yi AB'ye daha da yaklaştırmak istediğini, Türkiye'nin AB ile ilişkilerini geliştirmesinin her iki taraf için de iyi olduğunu belirtti. Son dönemde ilişkilerin biraz donmuş halde kaldığını ve ilerleyemediğini hatırlatan Sovndal, "İlişkimizi yeniden ilerletmek istiyoruz. Çok zamanımız yok. Bildiğiniz gibi, Danimarka'nın dönem başkanlığı yaklaşık 1 ay sonra bitiyor" dedi. Sovndal, Fransa'da 17 Haziran'da parlamento seçimleri olduğunu hatırlatarak, "Bunu beklemek zorundayız. Bu demek oluyor ki sayın Davutoğlu'nun belirttiği iki konuyu ele almak için geriye sadece 12 günümüz kalıyor" dedi.

Bunlardan birincisinin vize konusu olduğunu belirten Sovndal, "Bu konu biraz karışık ama birlikte bir çözüm bulmak için bir çerçeve oluşturmak sanırım mümkün. Bu 12 günde hem Türkiye hem AB için iyi olacak bir çerçeveyi oluşturmak için elimizden geleni yapacağız" dedi.

Sovndal, diğer konunun da Türkiye'nin müzakere sürecinde yeni bir fasıl açılması olduğunu söyledi. Sovndal, "Yeni fasılların açılması için dönem başkanlığımızda zamanımız olmayabilir. Çünkü ümit verip ondan sonra hayalkırıklığına uğratmamanın önemli olduğunu düşünüyorum. Ama hangi konuların ele alınacağının işareti olması ve AB Komisyonu'nun çalışmalarına başlaması açısından ilk adımları atabiliriz" dedi.

Sovndal, bu çalışmalarla ilgili kendi başkanlıkları döneminde ilerleme olmayabileceğini ancak Kıbrıs Rum yönetiminden sonra 2013 başında başlayacak İrlanda'nın dönem başkanlığında ilerleme elde edilebileceğini söyledi.

Sovndal, "Biz uzun süredir devam eden bu tıkanıklığı açmaya yardımcı olmak ve kısa sürede akıllı adımlar bulmak için birlikte çalışmak istiyoruz" dedi.

Sovndal, bir gazetecinin "1 aylık süre aslında uzun bir zaman dilimi değil mi " şeklindeki sorusu üzerine, 17 Haziran'da yapılacak Fransa parlamento seçimlerinin ardından bir karara varılabileceğini söyledi. Sovndal, "Ama eğer bir irade varsa, 12 gün tabii ki uzun bir süre" diye konuştu.

Türkiye'nin yeni anayasa süreciyle yakından ilgilendiklerini kaydeden Sovndal, hayata geçirilecek uygulamaların cesur adımlar olması konusunda ve Kürt sorunun çözülmesi için Türkiye'yi teşvik ettiklerini söyledi. Bu konularda atılacak cesur adımların hem Türkiye için hem de Türkiye'nin AB üyeliği için çok önemli olduğunun altını çizen Sovndal, basın özgürlüğü konusunda Türkiye'nin yeni çalışmaları olduğunu bildiklerini belirtti. Bu konudaki çalışmaların da oldukça cesur adımlar olduğunu vurgulayan Sovndal, bunların sadece Türkiye'nin AB'ye girmesi için değil, kendi iyiliği için atılan adımlar olduğunu belirtti.

Türkiye'nin Avrupa'nın bir parçası olduğunun altını çizen Sovndal, "Ortak çıkarlarımız ve gündemimiz var" dedi.


-Roj TV konusu-


Danimarka Dışişleri Bakanı Sovndal, Roj TV hakkındaki bir soru üzerine, Kopenhag'da görülen davada Roj TV'nin terör örgütü PKK ile bağı olduğu kararına varıldığını hatırlatarak, Roj TV'nin PKK tarafından finanse edildiğinin anlaşıldığını söyledi. Terörle mücadele eden bir ülke olarak böyle bir televizyon kanalına müsaade etmek istemediklerini dile getiren Sovndal, "Ancak Danimarka'da bir televizyon kanalının kapatılmasına hükümet karar veremez. Hükümetin bu konuda bir yetkisi yoktur. Bu kararı basınla ilgili mercilerin alması gerekir. Ancak yasalarda bazı belirsizlikler var. Şimdi yeni bir değişiklik üzerinde çalışıyoruz. Biz bu yasaları terörist örgütlerin televizyon kanalı kuramaması için değiştireceğiz" dedi.

Sovndal, değişikliğin önümüzdeki aylarda Danimarka parlamentosuna geleceğini sözlerine ekledi. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler