YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dalan'a tahliye garantisi
Ergenekon soruşturmasının firari sanığı Bedrettin Dalan, telefonda görüştüğü Hasan adlı kişiden tahliye garantisi alınca Türkiye'ye dönmeyi düşündüğü ortaya çıktı.
Dalan'a tahliye garantisi
02 Mayıs 2010 / 08:13 Güncelleme: 02 Mayıs 2010 / 08:32

Ergenekon soruşturması kapsamında Albay Dursun Çiçek imzalı darbe andıcı ile ilgili iddianamenin 1 numaralı sanığı firari Bedrettin Dalan'ın tahliye garantisi alınca Türkiye'ye dönmeyi düşündüğü ortaya çıktı.

Avukatları aracılığıyla hukuki durumu hakkında sık sık bilgi alan Dalan'a Hasan isimli bir kişi tarafından verilen tahliye garantisi telefon dinlemesine takıldı. İddianamede yer alan telefon kayıtlarına göre Dalan, 16 Temmuz 2009'da Hasan ile yaptığı görüşmesinde nasıl ifade verirse versin serbest bırakılacağına dair taahhüt alıyor.

GELSEM KORUR MUSUN?

Dalan, 22 Temmuz 2009'da yine telefonla Çiçek konuştuğu Hasan'a "İyiyim Allah şükür, gelsem koruyacak mısın beni?" diye soruyor. Hasan'ın "Yo yo şey yok" cevabına karşılık olarak Dalan, "Yarın geleyim" diyor. Hasan da "Tamam yarın gelebilirsin, herhangi bir risk yok sizin için" karşılığını veriyor.

MESAJ YÜKSEK YERDEN

Hasan tahliye işini ayarlayacak olan kişiyi de Dalan'a şu şekilde anlatıyor: "Ben ona kefilim hiçbir şey olmayacak Allah'ın izni ile. Çünkü ben gereken mesajı aldım. Sizin için hiçbir risk yok. Sen ondan yani emin ol. Allah'ın izni ile o mesaj çok yüksek bir yerden geldi yani."

BENİM DEDİĞİM ÇIKTI

28 Temmuz 2009'da Ferda U. ile de telefonla görüşen Dalan, yargıdaki gelişmeleri değerlendiriyor. Ferda U.'nun "Hasan Bey, ara formül bulunacak diyordu. İşte ara formül bu diyor. Yani bunların sonu şeye gidecek diyor" sözleri üzerine Dalan, "Sonunda benim dediğim çıkacak dedim" karşılığını veriyor.

Ferda U. Ergenekon soruşturmasını yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na yeni Başsavcı vekili atanmasını kastederek "Sizin dediğiniz çıktı zaten, o öyle diyor sizin de dün akşam dediğiniz oldu. Öyle birisi atanmış ya hani başlarına. Ve soru şu aynen yani anlatıyor bana şimdi hakem konumunda diyor ve şey diyor yani o

Özlem de şey olabilir yani. Seyahate gidebilirsiniz" diye konuşuyor. Dalan son olarak, "Şu şeye bir yoğunlaş bizim ismimiz var mı yok mu bu şeyde bu üçüncü de" diyerek Ergenekon'un 3. iddianamesinde adının geçip geçmediğinin araştırılmasını istiyor. ( Yeni Şafak)

HABERİN TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler