YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dalan'a Almanya koruması
Dalan'a Almanya koruması
16 Aralık 2011 07:36
Ergenekon davasının "firari" sanığı Bedrettin Dalan hakkında ne "difüzyon" ne de "Kırmızı Bülten" kararı olmadığı ortaya çıktı...

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin 9 Şubat 2011'de kırmızı bülten ile arama kararı verdiği Dalan'a Almanya adeta "kalkan" oldu.Mahkemenin kararı üzerine Emniyet Genel Müdürlüğü İnterpol Daire Başkanlığı, Bedrettin Dalan ve eski milletvekili Turan Çömez'le ilgili Kırmızı Bülten çıkartılması için merkezi Fransa Lyon'da bulunan İnterpol Genel Sekreterliği'ne başvurdu. İnterpol Genel Sekreterliği ise bugüne kadar Ergenekon'un aranan iki zanlısı hakkında ne difüzyon, ne de Kırmızı Bülten kararı çıkarttı. Emniyet Genel Müdürlüğü'nün üç üye ile temsil edildiği İnterpol Genel Sekreterliği'nde Alman polisi ciddi bir "lobi" gücüne sahip. İnterpol Genel Sekreterliği'nin Dalan hakkında Kırmızı Bülten çıkartmaya yanaşmaması, Almanya'nın da "Dalan'ı Türkiye'ye vermemesi" Ankara'da dikkat çekici bulundu.

BELARUS’TA OTELDE KALDI

İstihbarat birimleri, Belarus'tan sonra Almanya'ya kaçan  Bedrettin Dalan'ın kaldığı adresi Alman İnterpolü ile paylaşıp "geçici" olarak tutuklanmasını talep etti. 1 Haziran'da "nokta adresi" ile birlikte yapılan talebe Almanya Federal Ofisi "Hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendiğini" gerekçe gösterip, "Uluslararası seviyede arama kararı olmayan bir yabancıyı yakalayıp iade edemeyiz" yanıtı verdi. Emniyet Genel Müdürlüğü, Bedrettin Dalan'ın ilk kaçtığı ülke olan Belarus'ta Türk işadamı H.E.'nin otelinde kaldığını belirledi. Ancak, Türkiye ile Belarus arasında suçluların iadesi anlaşması olmadığı için Dalan'ın yakalanması mümkün olmadı. Dalan, Belarus'tan sonra rotayı Almanya'ya çevirdi.

KIRMIZI BÜLTEN ÇIKARTMADILAR

İstihbarat Dairesi, Dalan'ın izine Almanya'da da ulaştı. Bedrettin Dalan'ın Almanya'da kaldığı adres de kısa sürede tespit edildi ve İnterpol aracılığı ile Alman yetkililere iletildi. Resmi cevaplarında, "Suçuna öngörülen cezanın ağırlaştırılmış müebbet hapis olması yüzünden iade talebiniz reddedilmiştir" denilen Dalan hakkında şifai görüşmelerde ise, "Çeşitli nedenlerden dolayı Dalan'ı size vermeyiz" ibaresi kullanıldı. Alman federal makamlarınca "örtülü" dokunulmazlık sağlanan Bedrettin Dalan'da televizyon programlarına katılarak, "Benim hakkında ne Kırmızı Bülten ne de difüzyon kararı var. Ben uluslararası seviyede aranmıyorum" deme cesaretini gösterdi.

SÜREÇ NASIL İŞLEDİ?

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi silahlı terör örgütüne üye olmak suçundan yargılanan Dalan hakkında 25 Ocak 2011'de "yokluğunda tutuklama" müzekkeresi çıkarttı. Mahkeme, 9 Şubat 2011 tarihli müzekkeresi ile sanık hakkında kırmızı bülten düzenlenmesini talep ederek evrağı 18 Şubat'ta Adalet Bakanlığı'na gönderdi. 23 Şubat 2011'de Dalan hakkında kırmızı bülten çıkartılması talebiyle dosya İçişleri Bakanlığı'na iletildi. Emniyet İnterpol Daire Başkanlığı da 1 Haziran 2011'de difüzyon mesajı çıkarılarak sanığın uluslararası düzeyde aranmasının başlatılması için İnterpol Genel Sekreterliği'ne başvurdu. Türk İnterpolü, difüzyondan sonra Kırmızı Bülten çıkartılması için ikinci kez İnterpol'e dosyayı gönderdi. Ancak, bugüne kadar her iki başvuru da karara bağlanmadı.

İade talebini r eddettiler

Adalet Bakanlığı'ndan dün yapılan yazılı açıklamada ise Dalan'ın iade süreciyle ilgili şöyle denildi:
"Sanığın Almanya'da olduğunun ihbar edilmesi üzerine İçişleri bakanlığı'na gönderilen 15 Haziran 2011 tarihli yazı ile Bedrettin Dalan'ın iadesi amacıyla geçici tutuklanmasının Alman makamlarından talep edildiği istenilmiştir. İçişleri bakanlığı'ndan alınan 21 Temmuz 2011 tarihli cevabi yazıda; Alman İnterpolü'nden alınan yazıya atıfla 'Dalan'ın suçuna öngörülen cezanın ağırlaştırılmış hapis olması nedeniyle Federal adlı Ofis tarafından iade talebinin reddedildiği' bildirilmiştir. Süreç titizlikle takip edilmektedir." (Bugün)

Allah'ın gösterdiği yol...
 // ibrahim çelikoğlu
Yıllarca ABD,AB'ye servis yapanları deşifre etmek için çaba sarf ettik.
Şimdilerde bunlar kendiliğinden meydana çıkıyorlar.Biz buradayız diyorlar.Buna mucize değilde ne denir???...
16 Aralık 2011 14:33
BROTHER
 // Doğan TOGÜL- BOLU
Brother (bizim dilimize BİRADER olarak girmiştir) kardeşlerin Uluslar arası dayanışmasından güzel bir örnek. Kardeş kardeşi "Katil" olsa bile teslim eder mi ? Bu BİRADERLERİN marifetlerini çok iyi keşfeden Atatürk, ülke içindeki tüm localarını kapatıp faaliyetlerini yasaklamıştı. BÜYÜK BİRADER Celal Bayar eline fırsat geçer geçmez bu yasağı kaldırmış, bundan sonraki faaliyetlerini ATATÜRKÇÜLÜK adı altında yapmaya karar vermiş ve bir de "Atatürk'ü ...
16 Aralık 2011 10:35
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler