YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dalan odasına böcek taktırmış
Ergenekon'un firari sanığı Bedrettin Dalan'ın siyaset, ordu ve iş dünyasından önemli isimleri ağırladığı odasına dinleme cihazı taktırdığı ortaya çıktı...
Dalan odasına böcek taktırmış
10 Mayıs 2010 / 09:45 Güncelleme: 10 Mayıs 2010 / 09:50

Ergenekon'un firari sanığı Bedrettin Dalan'ın siyaset, ordu ve iş dünyasından önemli isimlerle bir araya geldiği bürosuna dinleme cihazı taktırdığı ortaya çıktı. İSTEK Vakfı'nda 12 yıldır tekniker olarak çalışan Özkan Bektaş, 'ıslak imza' iddianamesinin ek klasörlerinde yer alan gözaltı ifadesinde dinleme cihazını Dalan'ın emri üzerine masanın üzerindeki lambaya yerleştirdiğini söyledi.

'BAŞKANIN BİLGİSİ DÂHİLİNDE KONULDU'

Ergenekon firarisi Bedrettin Dalan'ın bürosuna dinleme cihazı taktırdığı teknik takibe takıldı. Dinleme cihazı, Dalan'ın şoförü olan ve aynı zamanda güvenlik konularıyla ilgilenen Coşkun Umur ile İstek Vakfı'nda tekniker olarak çalışan Özkan Bektaş'ın telefon kayıtlarında geçti. Özkan Bektaş ile Coşkun Umur 'ın 17 Kasım 2008 tarihinde dinleme cihazı ile ilgili bir telefon konuşması yaptı. Umur'u arayan Bektaş, "Barış Dalan beni cepten aradı şimdi. 'Başkanın odasına dedi, bir dinleme cihazı konuldu mu onun bilgisi dahilinde veya dahilinde değil?' dedi" diye konuştu. Bektaş, kendisinin bu soruya "Efendim ben size bu bilgiyi ancak başkan geldikten sonra verebilirim" diye cevap verdiğini Umur'a aktardı. Umur'un 'Ben konuyu bilmiyorum' cevabının ardından Bektaş, "Başkanın bilgisi dâhilinde konulan bir şey" diyerek dinleme cihazını Dalan'ın emriyle büroya yerleştirdiğini söyledi.

ÖNCE TELEKULAĞI REDDETTİ

Özkan Bektaş, 09 Ocak 2009 tarihli ifadesinde önce Dalan'ın bürosuna dinleme cihazı yerleştirdiğini reddetti. 'Dinleme cihazının yerleştirilmesindeki amaç nedir? sorusuna "Benim Bedrettin Dalan'ın odasına yerleştirdiğim cihaz dinleme cihazı değildir. Diyafon sistemidir" diye karşılık verdi. Bu nedenle Dalan'ın odasından elde edilmiş herhangi bir kaydın da bulunmadığını söyledi.

DALAN'IN EMRİYLE TAKTIM

Özkan Bektaş, ifadesinin ilerleyen bölümlerinde Dalan'ın odasına yerleştirdiği cihazın diyafon olmadığını, kayıt amaçlı bir sistem kurduğunu belirtti. Bektaş, Coşkun Umur ve Barış Dalan ile yaptığı telefon görüşmelerine ait dökümler hatırlatılınca "İfademi değiştirmek istiyorum" diyerek şunları söyledi: "Ben yukarıda bu cihazın diyafon sistemi olduğunu söylemiştim. Ancak şimdi konu ile ilgili olarak ifademi değiştirmek istiyorum. Görüşmede bahsi geçen cihaz bir mikrofondur. Bu mikrofon bir defaya mahsus olmak üzere Bedrettin Dalan'ın emriyle İSTEK Vakfı'ndaki odasına konmuştur."

'ÖZEL BİR DURUM VARDI'

Teknik takibe takılan kayıtlara göre Bedrettin Dalan'ın oğlu Barış Dalan'ın babasının odasına takılan dinleme cihazından haberi olmadığı anlaşıldı. Babasının odasında kayıt sistemine ait parçaları bularak işin peşine düşen Barış Dalan, konuyu Özkan Bektaş'a sordu. Özkan ve Dalan'ın sekreteri Saadet isimli kadın arasında geçen 18 Kasım 2008 tarihli görüşme kayıtları, dinleme cihazının kim tarafından taktırıldığını bir kez daha ortaya koydu. Özkan, konuşmasında önce Dalan'ın sekreteri Saadet Suna'ya Barış Dalan'ın yanından yeni çıktığını söyledi. Ardından Barış Dalan'la neler konuştuğunu anlattı. Kayıtlara göre Bektaş, dinleme cihazıyla ilgili konuşmasını Saadet Suna'ya şöyle aktardı: "Özkan dedi, ben babamla konuştum gerçi dedi, şey yaptım da öğrendim de dedi. Barış Bey dedim, özel bir durum vardı, Babanız istedi."

DALAN BENDEN BİR CD İSTEDİ

Özkan, Dalan'ın sekreteriyle yaptığı konuşmasında dinleme cihazından sadece üç kişinin haberdar olduğu bilgisini de verdi. Bektaş, Barış Dalan'la yaptığı görüşmeyi Dalan'ın sekreterine şöyle aktarırken şu ifadeleri kullandı: "(Bu konuda üç kişinin haberi vardı. Bayram Dalay, ben, Fatih) dedim. 'Nasıl olur' dedi. Bedrettin Bey benden bir kaset istedi, CD istedi, dedim. Bu CD'yi Başkan beyin orda okumadığı için Bayram beyin orda kayıt cihazında normal formata dökmek zorundaydık' dedim" İddianame eklerinde Dalan'ın dinleme cihazı taktırdığı odasında aralarında sonradan Ergenekon sanığı olan isimlerin yanı sıra, siyaset, medya, ordu ve iş dünyasından birçok ünlü ismi ağırladığı bilgisi yeralıyor.

 

Dalan'ın adamları takipte

 

İSTEK Vakfı teknikeri Özkan Bektaş'ın ifadesinde, bir kadının Coşkun Umur tarafından çeşitli tekniklerle kendisine takip ettirildiğini de anlattı. İfadede Bektaş ve Dalan'ın şoförü Umur'un konuyla ilgili telefon görüşmesi yer aldı. 05 Kasım 2008 tarihinde saat 08:58'de yapılan görüşmeye göre Bektaş'ı arayan Umur, "Malum kişinin arabasının plakasını biliyorsun değil mi?" diye sordu. Bektaş'ın "Biliyorum ama buralarda yok" cevabının üzerine Umur, "Garaja inmiş olabilir, öyle bir şey olursa dikkat et, yanındakinin kim olduğunu gör. Yanındaki önemli" dedi. Bektaş takip edilen kişinin kim olduğu sorusu karşısında "Bu görüşmeyi hatırlamıyorum" cevabıyla yetindi.

Bektaş ve Umur, takip işlemiyle ilgili bir önceki konuşmalarından beş dakika sonra yeniden telefonlaştı. Bektaş'ı arayan Umur, "Oğlum bak bu önemli, bunu atlama olur mu" dedi.

ÇALGICI KADIN ÇIKARSA MÜKEMMEL

Bektaş ise "Abi şu anda arka kapı çıkışını dolandım. Araba orda mı diye. Şimdi otoparka gireceğim" karşılığını verdi. Coşkun'un Bektaş'a verdiği karşılık, takip ettikleri bir erkeği kadınla yakalama amacı güdüldüğü izlenimi uyandırdı. "Müge olabilir, çalgıcı. O çıkarsa mükemmel olur biliyor musun? O birisi birisiyle çıkarsa mükemmel olur" diyen Umur, bu görüşmeden yine beş dakika sonra Bektaş'ı arayarak "Bekle, görünme. Bir tane resim alabilirsen harika olur."  (Yeni Şafak)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler