YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dalan: Başbuğ'u aldatıyorlar
Dalan: Başbuğ'u aldatıyorlar
30 Nisan 2010 09:09
Islak imza iddianamasinde bir numaralı sanık firari Bedrettin Dalan'ın İSTEK Vakfı'nın hukuki durumuyla ile ilgili bir telefon konuşması da yer aldı.

Islak imza iddianamesinde bir numaralı sanık Bedrettin Dalan'ın, kazılarda askeri mühimmat bulunan Poyrazköy'deki İSTEK Vakfı'na ait arsanın hukuki durumunu değerlendirdiği bir telefon konuşması da yer aldı.

Dalan, Ülker isimli şahısla aralarında geçen konuşmasında Poyrazköy'deki arsa ve buradan çıkarılan mühimmatla ilgili bir basın toplantısı düzenleyen Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ için "Aldatıyorlar adamı" dedi.

HUKUKİ DURUMLA FİİLİ DURUM FARKLI

Bedrettin Dalan, Ülker isimli şahısla 29 Nisan 2009 tarihinde yaptığı konuşmasında Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un basın toplantısının ardından Polyrazköy'deki arsanın hukuki durumunun kamuoyuna duyurulması için bir bildiri yazılmasını istedi.

Telefon kaydına göre Dalan, Ülker'in okuduğu açıklama metninin "Hukuki yönden Genel Kurmay Baskanı'nın açıklaması uygundur ancak fiili durum bizim daha onceki açıkladığımız gibidir, kamuoyuna saygı ile duyurulur" şeklinde yazılmasına onay verdi. Bedrettin Dalan, metni onayladıktan sonra Başbuğ için "Aldatıyorlar adamı" ifadesini kullandı. Dalan'ın konuştuğu Ülker ise bu ifadeye gülerek karşılık verdi.

Dalan, 11 Mayıs 2009 tarihinde Nurdan isimli bir şahısla yine Poyrazköy'daki arsanın durumunu konuştu. Nurdan isimli şahsın İSTEK Vakfı'na ait telefonu kullandığı görüşmede Dalan, Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un basın toplantısının ardından çit çekilmesine karar verdiği bilgisi yer aldı. Dalan, konuşmasında Nurdan isimli şahsa çit çekilmesi durumunda o bölgede faaliyet gösteren silahlı kuvvetler mensuplarının nasıl tatbikat yapacağını sordu. Kayıtlara göre Nurdan isimli şahsın bu soruya şöyle cevap verdi: "Başkanım, bir tane küçük parsel var, o parselin ortasında uçak var. Nasıl olacak ben de bilmiyorum. Zaten çit çekeceğiz falan deyince komutanın suratı değişti."

DUYUNCA SİNİRİM BOZULDU

Dalan, konuşma kaydına göre bu sözlerin ardından Genelkurmay Başkanı'nın Poyrazköy'deki arsanın hukuki durumunu açıklarken hata yaptığını söyleyerek "Hayır yani bir defa Genelkurmay Başkanı hata yaptı konuşurken. Biz de yalanlamadık. Tabii ordunun başıdır. Bir defa ısrar ile söyleyince sinirim bozuldu yani" dedi. Poyrazköy'deki arsaya sivil insanların girmesinin mümkün olmadığını vurgulayınca Dalan, "Çiti çevireceğiz deyince morardı mı orda komutan" diye sordu. Nurdan'ın bu soruya verdiği cevap ise "Evet" olarak kayıtlara yansıdı.  (Yeni Şafak)

HABERİN DEVAMI İÇİN LÜTFEN TIKLAYIN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler