YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dağlıca faciasında 15 ay hapis
Dağlıca saldırısı sanığı er Ramazan Yüce'ye 15 ay hapis.
Dağlıca faciasında 15 ay hapis
11 Nisan 2012 / 14:48 Güncelleme: 11 Nisan 2012 / 14:57

Hakkari Dağlıca'daki askeri birliğe 2007'de teröristlerce düzenlenen saldırı sırasında irtibat kesilen ve birliklerine dahil olduktan sonra da yargılanmalarına başlanan askerlerden Ramazan Yüce, ''terör örgütünün propagandasını yapmak'' suçundan 15 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Dağlıca 3. Motorlu Piyade Tabur Komutanlığı'nı koruyan Keritepe ve Peytepe üs bölgelerine 21 Ekim 2007'de terör örgütü PKK üyelerince düzenlenen saldırıda irtibat kesilen ve 5 Kasım 2007'de Türk Silahları Kuvvetleri bünyesine katılan askerlerden er Ramazan Yüce ve uzman çavuş Halis Çağan'ın Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde ''suçu ve suçluyu övmek'', ''basın yoluyla terör örgütünün propagandasını yapmak'' suçlarından yargılanmasına devam edildi.

Cumhuriyet savcısı sanıklardan Halis Çağan'ın beraatını, er Ramazan Yüce'nin ise terör örgütünün yayın organına yaptığı açıklamalar sebebiyle ''basın yayın yoluyla silahlı terör örgütü propagandasını yapmak'' suçundan cezalanmasını istedi.

Mahkeme verdiği kısa bir aranın ardından ''basın yayın yoluyla terör örgütünün propagandasını yapmak'' suçundan yargılanan uzman çavuş Halis Çağan için beraat kararı verdi.

Sanık er Ramazan Yüce ise terör örgütünün yayın organında yaptığı açıklamalar sebebiyle ''basın ve yayın yoluyla silahlı terör örgütünün propagandasını yapmak'' suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.


-Olay-


Dağlıca bölgesinde 21 Ekim 2007'de teröristlerce düzenlenen saldırı sırasında irtibat kesilen ve 5 Kasım 2007'de Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesine katılan uzman çavuş Halis Çağan, çavuş Mehmet Şenkul, erler Ramazan Yüce, İlhami Demir, İrfan Beyaz, Özhan Şabanoğlu, Fatih Atakul ve Fuat Başoda, 10 Kasım 2007'de Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı Van Askeri Mahkemesi'nce tutuklanmıştı.

Van Askeri Mahkemesi'nde, 18 Aralık 2009'daki son duruşmada, sanıklardan er Ramazan Yüce'nin ''alenen askerleri itaatsizliğe teşvik'' suçundan 2 yıl 6 ay, uzman çavuş Halis Çağan'ın ''görevi ihmal'' suçundan 1 yıl 8 ay, erler Fuat Başoda, İlhami Demir, İrfan Beyaz, Mehmet Şenkul, Fatih Atakul ve Özhan Şabanoğlu da aynı suçtan 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılmış, mahkeme hükmün açıklanmasını geri bırakılmasına karar vermişti.

Mahkeme ayrıca Yüce ve Çağan hakkında ''suçu ve suçluyu övme ile basın yoluyla terör örgütü propagandası yapma'' suçlarından hazırlanan dosyaya ilişkin ''görevsizlik'' kararı vererek, dosyayı Van Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi'ne göndermişti. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler