YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Dağdaki adamı indirmek zordur ama..."
"Dağdaki adamı indirmek zordur ama..."
27 Nisan 2013 16:00
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Keşke CHP, milletin büyük çoğunluğunun takdirle karşıladığı çözüm sürecine katkı sunsa. Ama millet ne tarafa gidiyorsa bu elitler alışmışlar, ters istikamete gidiyor" dedi.

Kurtulmuş, partisinin Seyhan Kültür Merkezi'nde düzenlediği Adana İl Danışma Meclisi toplantısında, Türkiye'nin son derece önemli tarihi bir süreçten geçtiğini söyledi.

Osmanlı İmparatorluğu'nun 10 yıl içinde etnik milliyetçilik yüzünden dağıldığını belirten Kurtulmuş, bugün etnik milliyetçilik tartışmaları yapanların geçmişe dönüp bakmaları gerektiğini ifade etti.

Kurtulmuş, Türkiye'de 30 yıldır terörün devam ettiğini bildirerek, "Terörün arkasında uluslararası destekler var. Nice devletlerin lojistik, istihbarat, ekonomik, siyasi destekleri var. Bu olmasaydı zaten 30 yıl devam etmezdi. Bunları gördüğümüz kadar teröre destek veren başka bir olguyu da görmek ve tartışmak durumundayız. O da yıllardır bölge halkına yapılan zulümler, baskılar. Diyarbakır Cezaevi, 12 Eylül'den sonra PKK'nın ana rahmi vazifesi gördü ve terör örgütünü kitlesel hale getirdi" dedi.

CHP'yi eleştirerek, CHP'nin çizgisinin halka güvenmeyen, milletin değerleriyle, inançlarıyla dalga geçen bir çizgi olduğunu savunan Kurtulmuş, şunları kaydetti:

"Keşke CHP milletin büyük çoğunluğunun takdirle karşıladığı çözüm sürecine katkı sunsa. Ama millet ne tarafa gidiyorsa bu elitler alışmışlar, ters istikamete gidiyor. Onun için de 66 yıllık çok partili siyasi hayatımız boyunca millet bu zihniyeti iktidara getirmemiş. CHP böyle davranmaya, geleneksel çizgisini, içe kapanmacı, tepeden inmeci, halka yukarıdan bakan çizgisini, halka ters giden istikametini sürdürürse bütün partileri bir tarafa bırakın CHP'yi tek başına seçime sokun bu millet CHP'ye yüzde 30'dan fazla oy vermez."

Türkiye'nin 35 bin kişinin öldüğü ve en az 350 milyar dolar maliyeti olan bir büyük sorundan kurtulmaya çalıştığını vurgulayan Kurtulmuş, bu sdrun çözüldükten sonra ülkenin büyük bir hızla ilerleme ve kalkınma göstereceğini dile getirdi.

Kurtulmuş, AK Parti'nin 11 yıllık geçmişi olmadığını ifade ederek, "AK Parti'nin bu topraklarda iddia ettiği, temsil ettiği iddianın en az 2 asırlık bir geçmişi vardır" dedi.

Çözüm süreci

Terör sorunu konusunda şimdiye kadar devletin "dağdakini indirirsek, öldürürsek bu iş biter" diye düşündüğünü anlatan Kurtulmuş, şöyle devam etti:

"27 bin PKK'lı öldürülmüş. Bir dönemde 5 bin PKK'lı dağda oluyor. Yani en az 5-6 kere dağdaki teröristlerin hepsi öldürülmüş ama dağa yeniden adamlar çıkmış. Dağdaki adamı indirmek zordur ama daha kolay olan şehirdeki adamı dağa çıkarmamaktır. Maalesef devleti yöneten eski Türkiye'nin alışkanlıkları dağa ne kadar çok adam çıkarabilirse sanki ona çalışmış. Baskılarla terörün ekmeğine yağ sürülmüş. Şimdi Türkiye'de 30 senedir ilk sefer 3 irade yan yana geliyor da onun için çözüm süreci şimdi başlamıştır. Bunlardan bir tanesi siyasi iradedir, siyasi akıldır. Türkiye'de ilk defa Başbakanımız 'bedeli ne olursa olsun gerekirse baldıran zehiri içeriz ama bu sorunu ortadan kaldırmak istiyoruz' diyor. Bu büyük bir siyasi kararlılıktır. İlk sefer terör örgütü diyor ki; 'bende silah bırakma iradesine sahibim'. Üçüncü irade halkın iradesidir. Milletin büyük çoğunluğu da bu sorunun çözülmesini istiyor."

Çözüm süreci konusunda "Millet bölünüyor, dağılıyor" söylemleri olduğunu hatırlatan Kurtulmuş, "Yahu millet terör zamanında bölünmemiş de çözüm zamanında, barış zamanın da mı bölünecek  Hükümet yanlış yapıyorsa kardeşim Türkiye sadece hükümetin Türkiyesi mi  Türkiye sadece AK Parti'nin Türkiyesi mi  CHP'nin, MHP'nin, BDP'nin oy veren vermeyen hepsinin Türkiyesi değil mi  Siz ana muhalefet partisi olarak, siz muhalefet partisi olarak iktidarın yaptığını beğenmiyorsanız Allah aşkına sizin çözüm sürecine ilişkin herhangi bir teklifiniz var mı  Adamın elinde silah var alabiliyor musun  İnşallah bu iş çözülecek" diye konuştu.

"Cumhurbaşkanları gizli odalarda seçilirdi"

Türkiye'nin sadece yeni ve güçlü bir Türkiye olmasının, Türkiye'nin sadece kendisine kuvvetli olmasının yetmeyeceğinin altını çizen Kurtulmuş, Türkiye'nin bütün insanlığa, bütün dünyaya örnek olacak bir çıkışı sağlaması gerektiğini dile getirdi.

Dünyada iyiliklere öncü, barışı, adaleti, kardeşliği, hakkaniyeti sağlayacak; adaleti, insanlığı, insafı, merhameti merkezine almış bir medeniyetin diliyle konuşan Türkiye'ye ihtiyaç olduğunu anlatan Kurtulmuş, Türkiye'nin dünyanın her yerindeki mazlum milletlere el uzattığını aktardı.

Bundan sonra AK Parti'nin kendisinden rakibi olmadığını belirten Kurtulmuş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ne zaman bizler şaşırırsak, fil dişi kulelere çekilirsek, yani kibirli davranmaya başlarsak bu millet de bunu görür. Halkın arasından asla uzaklaşmayacağız. Türkiye'nin en önemli seçimi 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimidir. Eski Türkiye'nin alışkanlığında cumhurbaşkanları gizli odalarda seçilirdi. Bir takım yasaklarla ve pazarlıklarla seçilirdi. AK Parti'nin geçtiğimiz 11 yılda yapmış olduğu en büyük hizmet cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini sağlamak olmuştur. Şimdi bu millet kendi helal oylarıyla inşallah birinci turda yeni cumhurbaşkanını seçecek ve yeni Türkiye'nin en kuvvetli adımını 2014'te atacak."

Numan Kurtulmuş, davalarının yeniden güçlü bir Türkiye kurmak olduğunu vurgulayarak, "Bizim davamız bizim medeniyetimizi yeniden inşa etmektir. Bizim davamız 2023'te, 2071'de, söylediği söz cihanı titreten bir Türkiye kurmaktır" şeklinde konuştu.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler