YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
DAEŞ'e karşı 4 ayaklı strateji
Önceki gün toplanan Bakanlar Kurulu'nda DAEŞ'e karşı 4 başlıkta mücadele stratejisi geliştirildi.
DAEŞ'e karşı 4 ayaklı strateji
24 Temmuz 2015 / 04:43 Güncelleme: 24 Temmuz 2015 / 04:55

Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ile ABD Başkanı Obama'nın DAEŞ ile Küresel Mücadele Özel Temsilcisi John Allen'ın başkanlığını yaptığı heyetler, temmuz başında DAEŞ'le mücadelede atılacak adımları ele almıştı. Burada varılan mutabakat önceki gün toplanan Bakanlar Kurulu'nda da kabul edilerek, 4 başlıkta mücadele strateji geliştirildi:

Püskürtülecek

DAEŞ ulusal güvenliği tehdit ediyor. Suruç saldırısı bunu bir kez daha gösterdi. Ayrıca, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Esad ile DAEŞ'in ortak çalışma konusunda anlaşma yaptığını açıklamıştı.

DAEŞ, Suriyeli ılımlı muhalifleri hedef alarak Esad'ın elini güçlendiriyor. PYD, DAEŞ'le mücadele bahanesiyle Suriyeli Türkmen ve Arapları göçe zorluyor. Bu yüzden DAEŞ, Türkiye sınırından uzaklaştırılmalı. DAEŞ muhaliflerin katkısı ve koalisyonun hava operasyonlarıyla güneye püskürtülecek.Hava operasyonlarında Türkiye'nin verdiği istihbaratlar öncelikli değerlendirilecek.

Air cover

Suriye'nin kuzeyinde güvenli bölge kurulmasında mutabakata varıldı. DAEŞ'le Suriye'nin kuzeyinde mücadelede edecek muhaliflerin güvenliği havadan sağlanacak. Bu uygulamaya literatürde "air cover" (hava kalkanı) deniyor. DAEŞ ve Esad güçlerinin muhalifleri hedef alması engellenecek.

İncirlik

İncirlik Üssü ABD ile Türkiye arasında yapılan görüşmelerde sık sık gündeme geliyordu. DAEŞ'e karşı operasyonlarda koalisyonun, üssü kontrollü şekilde kullanabileceği öğrenildi.

Katılım

DAEŞ'i hedef alacak koalisyon operasyonlarına, Türk sınırını doğrudan tehdit eden gerekli hallerde Türk savaş uçakları da katılabilecek.

'İncirlik açıldı' iddiası

Bu arada uluslararası haber ajansları, Türkiye'nin, ABD'nin DAEŞ'i İncirlik Üssü'nü kullanarak vurmasına izin verdiğini duyurdu. Ancak Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, konuya ilişkin sorulara "Operasyonel güvenlik durumları nedeniyle hangi üssün ne amaçla kullanıldığından bahsedemem" karşılığını verdi. "Türkiye halihazırda DAEŞ karşıtı koalisyonu desteklemek için bir dizi şeyler yapıyor" diyen Earnest, şunları kaydetti: "Bildiğiniz gibi Türkiye, Suriyeli seçilmiş muhaliflere eğit-donat programının ev sahipliğini yürütüyor. Yabancı savaşçı akışını kontrol altına almak için önemli adımlar attı. Bunu engellemek sadece Türkiye'nin sorumluluğu değil. Bu çabalarda dünya genelindeki tüm ülkelerin sorumluluğu bulunuyor."

 

SABAH

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler