YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dabık alındı, DAEŞ'in Türkiye'ye roket tehdidi ortadan kalktı
Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında, Dabık'ın TSK destekli ÖSO güçleri tarafından ele geçirilmesinin ardından, DEAŞ'ın Türkiye'ye yönelik roket tehdidi de engellenmiş oldu.
Dabık alındı, DAEŞ'in Türkiye'ye roket tehdidi ortadan kalktı
17 Ekim 2016 / 08:57 Güncelleme: 17 Ekim 2016 / 08:58

Fırat Kalkanı harekatı kapsamında, Suriye'nin kuzeyindeki Mare doğusunda yer alan Suran, İhtimalat, Dabık, Tulaylin, Havar En Nahr, Asanbul, Rasm Al Ward, Salihiye ve Hamidiye'de kontrol sağlandı. 

Dabık'ta kontrolün sağlanmasıyla terör örgütü DEAŞ'ın Türkiye'ye yönelik roket tehdidi de engellenmiş oldu.

HEDEFTE EL BAB VAR

Suriye Türkmen Meclisi Dış İlişkiler yetkilisi Abdurrahman Mustafa da Hürriyet’e şunları söyledi: “Dabık’ın ele geçirilmesinde TSK unsurlarının verdiği destek ve ÖSO içindeki Türkmen Sultan Murad Tümeni önemli rol oynadı. Öğle saatlerinde sahadaki Türkmen komutanla konuştum.

Dabık’ın içine girdiklerini söyledi. Bundan sonraki hedef Dabık’ın kuzey batısındaki cep. Bu cep içerisinde de çok büyük ilerlemeler kaydedildi. DEAŞ’ın Dabık’ı kaybetmesi örgüt içinde psikolojik çökmeye neden olacaktır. 

Çünkü örgüt birçok militanını ‘Burada kafirlere karşı kıyamet savaşını yapıp kazanacağız’ diye kandırmıştı. ÖSO’nun bundan sonraki hedefi El Bab’dır. Böylece Türkiye için de gereken güvenli bölge sağlanmış olacak.”

Cumartesi günkü çatışmalarda 9 ÖSO mensubunun hayatını kaybettiği, 28 kişinin de yaralandığı bildirildi. 

ÖSO içinde yer alan Hamza Tugayı’nın komutanlarından Seyif Ebubekir, DEAŞ’ın ‘asgari’ bir direniş gösterdikten sonra daha büyük olan El Bab’ı savunmak için güneye doğru çekildiğini söyledi. 

AA’ya göre kontrolün sağlandığı köyde terör örgütü DEAŞ unsurlarının bölgeyi büyük oranda terk ettiği belirlendi. 

Bir sonraki hedefin DAEŞ’in Mare-Cerablus hattında kontrol ettiği son büyük yerleşim olan Dabık’a yaklaşık 8 km uzaklıktaki El Bab olması bekleniyor.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler