YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ÇYDD davası ertelendi
ÇYDD davası ertelendi
13 Temmuz 2011 19:34
''Ergenekon'' soruşturması kapsamında Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) ve Çağdaş Eğitim Vakfı (ÇEV) yöneticileri ile üyelerinden oluşan 8 kişi hakkındaki davanın duruşması ertlendi.

''Ergenekon'' soruşturması kapsamında Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) ve Çağdaş Eğitim Vakfı (ÇEV) yöneticileri ile üyelerinden oluşan 8 kişi hakkındaki dava kapsamında sanık Gülseven Yaşer ile ilgili daha önce çıkartılan yakalama ve Kırmızı Bülten'le aranma kararlarının devamına hükmeden mahkeme heyeti, duruşmayı 15 Temmuz Cuma gününe erteledi.

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada savunmasını tamamlayan ÇYDD Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Yüksel'in avukatı Hüseyin Karataş, müvekkilinin soruşturma aşamasında 7 gün tutuklu kalmasına sebep olduğunu öne sürdüğü ''Ergenekon'' davası sanıklarından emekli Orgeneral Hurşit Tolon'da ele geçirildiği iddia edilen belge hakkında şunları kaydetti:

''Ergenekon soruşturması kapsamında, Hurşit Tolon'da 1997'de Beşiktaş'ta ihalesi yapılacak bir gayrimenkul için Ayşe Yüksel'den başka kimsenin katılmaması yönünde bilgi yer alıyor. Bu gayrimenkulün daha sonra Ayşe Yüksel tarafından satılarak elde edilen gelirin iddia olunan Ergenekon terör örgütüne aktarılacağı iddia ediliyor. Bu belgede Ayşe Yüksel'in adresi Van olarak geçiyor. Ancak Ayşe Yüksel, Van'a 2001'de tayin oldu. Beşiktaş Tapu Müdürlüğünde yapılan incelemede gayrimenkulün sahibi Ayşe Yüksel ama huzurda bulunan Ayşe Yüksel değil.''

Avukat Karataş, müvekkili Ayşe Yüksel'in duruşmalardan vareste tutulmasını talep etti.

Sanık Gülseven Yaşer'in avukatı Hasan Gürbüz ise müvekkilinin suçsuz olduğunun kesinlikle ortaya çıkacağını belirterek, müvekkili hakkında çıkartılan yakalama ve Kırmızı Bülten'le arama kararının kaldırılmasını talep etti.

Sanık Ömer Sadun Okyaltırık'ın avukatı Kemal Ağar, bu iddianamede trajikomik delillerin olduğunu öne sürerek, ''Yüksel'in giydiği döpiyesinin rengi hakkındaki konuşmasının dava dosyasında delil olarak gösterildiğini gördük ve bir köyde Obama'nın başkan seçilmesiyle ilgili kutlamalar da delil olarak yer almış. Ergenekon iddiasıyla kolluğun getirdiği delillerin ne kadar trajikomik olduğunu görüyoruz. Bunlarla nasıl yargılama yapılacağını mahkemenin takdirine bırakıyorum. Müvekkilimin duruşmalardan vareste tutulmasını talep ediyorum'' dedi.

Sanık Ayşe Yüksel'in savunma yapmasını dikkate alarak duruşmalardan vareste tutulmasına karar veren mahkeme heyeti, diğer sanık avukatlarının vareste taleplerini ise reddetti.

Mahkeme heyeti, sanık Yaşer hakkındaki yakalama ve kırmızı bültenle arama kararının kaldırılmasına ilişkin talebin reddine karar verdi.

Duruşma 15 Temmuz Cuma gününe ertelendi.

DURUŞMADA FOTOĞRAF ÇEKEN KİŞİNİN İFADESİ ALINDI

Bu arada duruşma sırasında üye hakim Mustafa Boz'un uyumasına duruşma salonundaki izleyiciler tepki gösterdi. Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Mehmet Hamzaçebi'nin, salondakileri uyararak, ''Duruşmalardaki her şey ses sistemiyle kaydediliyor. Bu nedenle sessiz olun'' demesinin ardından üye hakim Mustafa Boz uyandı. İzleyiciler ise üye hakim Mustafa Boz'a hitaben, ''sessiz olalım da uykusunu bölmeyelim'' dedi.

İzleyicilerden birinin uyuyan üye Hakim Boz'un fotoğrafını cep telefonuyla çekmesi üzerine, mahkeme heyeti olayla ilgili tutanak tutulmasına karar verdi. Fotoğraf çeken kişi, adliyede görevli polis tarafından olayla ilgili ifadesi alınmak üzere Beşiktaş İlçe Emniyet Müdürlüğüne götürüldü. Karakola götürülen izleyicinin duruşmada fotoğraf çekilmesinin yasak olduğunu bilmediğini söylediği öğrenildi. Daha sonra polis eşliğinde adliyeye getirilen kişi buradan serbest bırakıldı.     

İzleyicinin cep telefonuna da el konulduğu belirtildi.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler