YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çuvalcı General Ankara'da
ABD'nin Irak'taki birliklerinin komutanı ABD'li General Ray Odierno, İçişleri Bakanı Beşir Atalay''la saat 10:30'da bir araya geldi
Çuvalcı General Ankara'da
03 Şubat 2010 / 11:46 Güncelleme: 03 Şubat 2010 / 11:52

Başkent Ankara terör örgütü PKK'nın tasfiyesinde kritik buluşmaya sahne oldu.
İçişleri Bakanı Beşir Atalay, ABD'nin Irak'taki birliklerinin komutanı ABD'li General Ray Odierno ve Iraklı yetkililer terör örgütü PKK'nın tasfiyesini masaya yatırmak için İçişleri Bakanlığı'nda saat 10.30'da bir araya geldi. Toplantı için bakanlığa gelen ABD'li General Ray Odierno'yu girişte bakanlık yetkilileri karşıladı.

Odierno'ya bakanlıktaki toplantılarda yardımcı olmak üzere ABD'nin Ankara Büyükelçisi James Jeffrey'de yanında bulundu. Toplantının ana gündem maddesini Mahmur mülteci kampının boşaltılması oluşturuyor.
Terör örgütü PKK'nın tasfiye edilmesi amacıyla oluşturulan üçlü mekanizma çalışmalarına hız verildi. 20-22 Aralık 2009 tarihlerinde Bağdat ile Erbil'de düzenlenen üçlü mekanizma toplantılarında Türk tarafının somut adımlar atılması için baskı yaptığı ortaya çıktı.

İçişleri Bakanı Atalay'ın, Irak'taki zirvede, üçlü mekanizma toplantılarının çok başarılı olmadığını; bazı adımların atıldığı ancak bu adımların yeterli bulunmadığını bildirdiği öğrenildi. Irak Devlet Bakanı El Vaili'nin de "Mahmur'la ilgili üzerimize düşeni yapacağız" sözü verdiği bildirildi.
 Irak heyetinin Mahmur Kampı'nda yaşayan 2 bin kişinin Türkiye'ye dönmek istediğini söylediği öne sürüldü. Irak tarafı, ayrıca yeni kurulan Irak ordusu ve istihbarat servisinin Türk Silahlı Kuvvetleri ile Milli İstihbarat Teşkilatı'nca eğitmesini de istedi.

Irak'taki toplantının ardından bugün ABD'nin Irak'taki birliklerinin komutanı General Ray Odierno ve beraberindeki Iraklı yetkililer Ankara'ya geldi. İçişleri Bakanı Atalay, Odierno ve Iraklı yetkilerle İçişleri Bakanlığı'nda saat 10.30'da görüşmeye başladılar.
Görüşmelere ABD'nin Ankara Büyükelçisi James Jeffrey'de katıldı. Toplantıya Dışişleri Bakanlığı, Genelkurmay ve MİT yetkilileri de katıldı.
ABD'li yetkililer Odierno'nin programını sır gibi sakladı. Dün akşam saatlerine kadar Odierno'nun programı Ankara'ya bildirilmedi. Toplantının ana gündem maddesini Kuzey Irak'ta konuşlu bulunan Mahmur Mülteci Kampı'nın boşaltılması oluşturuyor.

Ankara'da gerçekleşen toplantıda somut adımların atılması bekleniyor. Mahmur Kampı'nda 2 bin 474 aile ile bin 325 ev bulunuyor. Nüfusu resmi rakamlara göre 11 bin 836 bulunan kampta kalanların sayısı her gecen gün azalıyor.

Cihan

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler