YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çürük raporu veren yarbaya 42 yıl hapis cezası
Sanıkların tarifesi raporun süresine göre 1000 ile 50000 TL arasında değişiyor
Çürük raporu veren yarbaya 42 yıl hapis cezası
23 Haziran 2009 / 17:18 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Rüşvet karşılığı çürük raporu veren Tabip Yarbay 42 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Asker kaçaklarına rüşvet karşılığı sahte çürük raporu veren GATA'da görevli Tabip Yarbay Habil Tunç 41 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı


1. Ordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi, sahte çürük raporu düzenlemekten yargılanan sanıklara ceza yağdırdı. 41 yıl 8 ay hapse mahkum olan Tabip Yarbay Tunç’un TSK’dan atılması da istendi.


İstanbul 1. Ordu Komutanlığı Askeri Savcılığı, Konya’da askerlik görevini yapan Aytaç Tunç isimli erin 2006 yılında izne geldiği sırada Haydarpaşa GATA Hastanesi Ortopedi Bölümü’ne hiç gitmediği halde buradan hava değişimi için rapor aldığı gerekçesiyle soruşturma başlattı. 2008 yılında soruşturmayı tamamlayan Askeri Savcılık sorumlalara dava açtı.


İstanbul Selimiye Kışlası’nda bulunan 1. Ordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi’nde bir yıldan bu yana görülen dava dün sonuçlandı. Davanın karar duruşmasına tümü tutuksuz yargılanan sanıklardan Şaban Sebit, Bora Burkay Çağatay, Serhat Ünlü, Nurettin Yiyit, Oryal Erdik ve Uğur Özeray katıldı. Duruşmaya katılmayan davanın diğer sanıklarını ise avukatları temsil etti.


Mahkeme, o dönemde GATA’da tabip olan Yarbay Habil Tunç’u, 23 kez “menfaat karşılığı sahte çürük raporu vermek” suçundan toplam 38 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırdı. Yarbay Tunç’a ayrıca, ’suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve yönetmek’ suçundan da 3 yıl 4 ay hapis cezası verildi. Kararla birlikte Yarbay Tunç’un Türk Silahlı Kuvvetleri’nden çıkarılması da öngörülerek 23 ayrı olaya ilişkin temin ettiği paraların da müsaderesi kararlaştırıldı.


Askeri mahkeme, Yarbay Habil Tunç hakkında aldığı ceza nedeniyle kaçma şüphesi bulunduğu gerekçesiyle ’yakalama kararı’ da verdi.


Mahkeme Emekli Yüzbaşı Mehmet Olgun’u 2 yıl 6 ay, astsubaylar Esen Çolak’ı 3 yıl 10, Astsubay Serkan Güneri’yi ise 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı. İki sanığın dosyasının ayrıldığı, 11 sanığın beraat ettiği mahkemede 36 sanık hakkında 25 gün ile 3 yıl arasında değişen hapis cezaları verildi.


Sistem nasıl işliyor?


İddianamede zanlıların kurduğu sistemin nasıl işlediği de detaylarıyla anlatıldı:


- İstanbul’a izine gelen askerler çeteyle bağlantılı kişiler vasıtasıyla İstanbul Merkez Komutanlığı’na gönderiliyor.


- Merkez Komutanlığı’nda Sağlık Kısım Amiri olarak görev yapan Yüzbaşı Bora Emenli, basit sağlık sikayetleriyle gelen bu kişileri, (ilaç tedavisi tavsiye etmesi gerekirken) bağlantılı olduğu GATA Haydapaşa Ortopedi Servisi’ne gönderiyor.


- Burada görevli Astsubay Esen Çolak ve sivil memurlar Uğur Taylan ve Hakan Doruk, uzman doktorların şifre ve imzalarını kullanarak bu kişilere “kolu, parmağı ya da ayağı kırıkmış gibi” raporlar veriyor. Bu tür işlemler için gerekli olan röntgen çekimleri ise yapılmıyor ya da başka hastaların röntgen çekimleri kullanılıyor.


- Gögüs Cerrahi Servisi’nde ameliyat olmuş gibi gösterilen bir hastaya ise “askerliğe elverişsiz” olduğu yönünde sahte raporlar hazırlanıyor.


Sahte rapor alan da suçlu


Askeri savcılığın iddianamesine göre sanıklar “hava değişim, sevk tehir ve askerliğe elverişsiz” olmak üzere üç ayrı kategoride sahte sağlık raporları hazırlıyordu. Ayrıca sanıklar, işlemler karşılığında bir tarife oluşturdu ve rapor süresine göre askerlerden 1000 TL ile 25 bin euro arasında para aldı.


TSK, hava değişim raporu alan askerlere 150 ile 460 YTL arasında değişen miktarlarda para ödüyor. 54 kişiye sahte raporlarla ödenen ve yaklaşık 17 bin YTL tutarındaki bu paranın da “Hazine zararı” olarak zanlılardan faiziyle tahsili istendi. Askeri savcı sahte rapor düzenleyenlerin yanı sıra rapor almak isteyenlerin de aynı şekilde cezalandırılmasını istemişti.


İddianamede, rüşvet ve sahte rapor çarkından haberdar olan bazı görevlilerin de çarka dahil olduğu yer aldı. İddianameye göre, sistemi öğrenen Binbaşı Arif Savaş Demir, bu işleri yapan Memur Taylan Uğur’a gelerek “Kimsenin tekerine çomak sokmak niyetimiz yok” dedi ve kendisinin göndereceği kişilere de sahte rapor alınmasını istedi.


Aktif Haber

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler